4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Summers visszalépése után kialakult kedvezőbb piaci hangulatra héjaként csaptak le Vargáék, ám ennek ellenére biztosan magasabb kamatot fogunk fizetni a februárinál.

Az IMF augusztusi végtörlesztését követően 5 éves mélypontra csökkentek a költségvetés likvid tartalékai, amivel kapcsolatban Orbán Gábor, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára még a nyár végén azt nyilatkozta, hogy egy őszi dollárkötvény kibocsátással a kormány szeretne azt megemelni. A héten úgy tűnik, a kormány a tettek mezejére lépett, hiszen a Bloomberg értesülései szerint az amerikai értékpapírpiaci felügyeletnek egy új dollárkötvény-kibocsátási szándékra vonatkozó dokumentumot nyújtottunk be, amelynek kerete 5 milliárd dollár.

Amikor legutóbb februárban ez tettük, már a következő nap el is adtunk 3,25 milliárdnyi értékpapírt. Persze az is igaz, hogy azt egy nemzetközi road-show előzte meg, és ráadásul nem volt olyan Fed-gyűlés a következő napokban, amelynek végeredményét a nemzetközi piacok annyira epekedve várnák, mint a mostanit.

Az amerikai jegybank ugyanis most dönt a harmadik mennyiségi lazítási programjának folytatásáról, egészen pontosan arról, hogy az eddigi havi 85 milliárd dolláros vásárlásait mennyivel csökkentse. Ez pedig igen komoly érvágás a nemzetközi piacoknak, amelyek kis túlzással egész nyáron azzal foglalkoztak, hogy mikor lehet vége a programnak, illetve milyen mértékben vágják azt vissza Bernanke stábja.

Ugyanezeknek a találgatásoknak a hatásai a magyar eszközökre sokkal kisebbek voltak, mint például a távol-keletiekre, de nálunk is emelkedtek a távolabbi kötvények hozamai, és – bár ebben a permanens kamatvágásnak is nagy szerepe volt - a 300-as szintekig gyengült a forint az euróval szemben. Ha megnézzük például a februárban kibocsátott 10 éves dollárkötvényük árfolyamának alakulását, akkor azt láthatjuk, hogy a májusi csúcs után – párhuzamosan a Fed-program mérséklésével kapcsolatos találgatások "felfutásával" – csökkent az árfolyam. Ez pedig inverz módon növeli a hozamot, ami jelenleg 6,25 százalék. Ezzel párhuzamosan az amerikai tízéves papírok hozama 2,85 százalék, tehát a magyar felár 340 bázispont.

A februárban kibocsátott 10 éves dollárkötvényünk árfolyama

Amikor február közepén az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) a piacra dobta ezeket a papírokat, akkor azok felára 345 bázispont volt, ami így 5,375 százalékos kamatot jelentett. Vagyis az elmúlt 6 hónap alatt a felárunk érdemben nem változott, így hazánk kockázati besorolása sem. (Az 5 éves CDS-felárunk tegnapi 274,2 pontos értéke is ezt mutatja.)

(Az amerikai 10 éves papírok hozama)

Mivel azonban a kályha csöve, a tízéves amerikai papírok hozama május óta szakadatlanul, 100 bázispont fölötti értékkel nőtt, így a magyar kötvényektől is magasabb hozamot várnak el a befektetők. Így érnek össze a Fed mennyiségi lazító programjának mérséklésével kapcsolatos találgatások a magyar állam adósságának refinanszírozási költségével.

Az amerikai kötvények árfolyamát az elmúlt hetekben nemcsak a QE3-at érintő spekulációk, hanem a Fed következő elnökével kapcsolatos találgatások is befolyásolták. A média szerint két személy volt versenyben egészen hétfőig: a jelenlegi alelnök, illetve egy Obama által inkább favorizált jelölt. A piac szerint az előbbi, Janet Yellen nagyobb valószínűséggel fogja folytatni a januárban távozó Bernanke enyhe monetáris politikáját, mint amilyen lépések utóbbitól, Larry Summerstől várhatóak lettek volna. Így múlt időben, hiszen a kötvénypiaci befektetők, illetve Varga Mihályék szerencséjére Summers hétfőn visszalépett a jelöléstől, ami a kötvénypiacokon általános megugrást, így a hozamok esését váltotta ki. Ez a hatás látható mind a két chartunkon.

Na, erre a helyzetre csaptak le villámgyorsan Vargáék akkor, amikor benyújtották az újabb magyar dollárkötvény-kibocsátásra vonatkozó kérelmüket az amerikai értékpapír felügyelethez (SEC). Más kérdés, hogy a Fed kétnapos üléséről ma késő este megjelenő információk mennyire rendezhetik át a piacot. De ha még a várttól lényegesen eltérő változásokat jelentenének is be Bernankéék, ami komoly mozgásokat indukálna a piacon, azt szinte 100 százalékos biztonsággal ki lehet jelenteni, hogy az új dollárkötvényünk többe fog kerülni a magyar költségvetésnek, mint a februári. Ugyanis ha 10 éves papírokat bocsátunk ki, akkor - ahogy fentebb számoltunk - a mostani árazások alapján hozzávetőlegesen 100 bázisponttal fogunk magasabb kamatot fizetni a februárinál. Így kizárt, hogy egy kedvező Bernanke-bejelentés ezt rövid időn belül le tudná "dolgozni". (Rövidebb futamidejű papír kibocsátásánál értelemszerűen kisebb a differencia, de van, és nem a javunkra.)

szp
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!