A világ legnagyobb hitelminősítő csoportja a keddi európai és amerikai piaci zárások után Londonban jelentette be az intézkedést, amelynek előzményeként, a múlt héten az érintett keleti leánybankok tulajdonos bankjait is leminősítési felülvizsgálat alá vette.
A Moody's kedden kezdett felülvizsgálata Magyarországon az Erste bankcsoport helyi érdekeltségét érinti.
A cég intézkedése az Erste Bank Hungary esetében a hosszú lekötésű forint- és devizabetétek "Ba3" szintű osztályzatára vonatkozik, amelynek eddigi negatív kilátását módosította a Moody's leminősítési vizsgálati státuszra.
A hitelminősítő felülvizsgálata a következő közép-kelet-európai, illetve FÁK-térségbeli leánybankokat érinti (zárójelben a tulajdonos bankok):
- Bank Millennium (Banco Comercial Portugues)
- Bank Handlowy w Warszawie S.A. (Citigoup)
- Forum Bank (Commerzbank)
- Banca Comerciala Romana, Ceska Sporitelna, Erste Bank Hungary (Erste Group Bank)
- ING Bank Eurasia, ING Bank Slaski (ING Bank)
- Banka Intesa Russia, Vseobecna uverova banka (Intesa Sanpaolo)
- Ceskoslovenska Obchodni Banka, Ceskoslovenska Obchodna Banka (KBC Bank)
- Natixis Bank ZAO (Natixis)
- Bank Gospodarki Zywnosciowej (Rabobank)
- Raiffeisenbank Bulgaria EAD, Raiffeisen Bank SA, ZAO Raiffeisenbank, Raiffeisen Bank Aval, Raiffeisen Leasing Aval, Tatra Banka (Raiffeisen Bank International)
- Komercni Banka (Société Générale).
Indoklásában a Moody's kiemelte azt a véleményét, hogy az európai bankcsoportok működési környezete az elmúlt hónapokban jelentősen romlott. E folyamat fő vezérlő tényezői között említette a cég az euróövezeti válság elhúzódó hátrányos hatásait - amelyek a Moody's szerint különösen megnehezítik az európai bankok működési körülményeit -, az euróövezeti szuverén adósok romló hitelképességét, valamint azokat a komoly kihívásokat, amelyekkel a jelentős tőkepiaci tevékenységet folytató bankok és értékforgalmazó cégek szembesülnek.
A hitelminősítő szerint ezek a tényezők rontják a tulajdonos bankok hitelprofilját, és ez hatással van arra a pénzügyi kapacitásra - beleértve a tőke- és finanszírozási forrásokat -, amelyeket e bankok leányvállalataik támogatására tudnak fordítani.
A Moody's szerint ezek a kedvezőtlen folyamatok, valamint a szigorúbb szabályozói előírások tőkeforrásaik megerősítésére késztetik a bankokat, és ennek módjai közé tartozik a kitettségek leépítése. Ez az erőfeszítés azt eredményezheti, hogy a tulajdonos bankok saját hazai hálózataikra összpontosítják figyelmüket, és ez csökkentheti hajlandóságukat arra, hogy szűkös tőke- és finanszírozási forrásaikat külföldi leányvállalataik támogatásra használják - áll a Moody's kedd esti londoni elemzésében.
A hitelminősítő közölte: ennek megfelelően a felülvizsgálat során felméri az európai tulajdonos bankcsoportok támogatásnyújtási hajlandóságában vagy a támogatásnyújtás valószínűségében bekövetkező esetleges változásokat is.
A Moody's a közép-kelet-európai és FÁK-térségi bankokra bejelentett keddi intézkedés előzményeként a múlt héten 16 európai ország összesen 114 bankjára jelentett be leminősítési felülvizsgálatot, szintén arra a véleményére hivatkozva, hogy az euróövezeti válság kedvezőtlen és elhúzódó hatásai nagyon nehéz működési környezetet teremtenek az európai bankok számára.
A múlt heti intézkedés érintettjei között van az a 11 európai tulajdonos bank is, amelyek keleti leánybankjait a Moody's kedd este hasonló vizsgálat alá vette.
A hónap közepén kezdett tömeges banki felülvizsgálat előzményeként, a múlt hét elején a Moody's kilenc EU-tagállam - köztük nyolc euróövezeti tagország - adósosztályzatát, illetve besorolásainak kilátását rontotta, egyebek mellett arra a véleményére hivatkozva, hogy egyre gyengülnek Európa makrogazdasági kilátásai.
MTI