Idén 3 százalékkal fog nőni a magyar gazdaság, ami 0,2 százalékponttal alacsonyabb a szeptemberben közölt előrejelzésnél. A kisebb növekedési ütemet alapvetően külső tényezők okozzák. Ugyanakkor az elmúlt időszakban bejelentett kormányzati és jegybanki intézkedések ellensúlyozni tudják ezek hatását, mondta Gabriel Péter MNB igazgató a jegybank legfrissebb Inflációs Jelentését bemutató tájékoztatón. A jegybanki elemzők szerint a kormány által az elmúlt napokban bejelentett, a lakáspiacot érintő intézkedések 0,2-0,4 százalékkal emelhetik a növekedés ütemét.
A külső tényezők változásának negatív hatása átmeneti lesz, a 2016-os 2,5 százalékos várt növekedés 2017-re 3 százalékra nőhet vissza. A jegybanki várakozások szerint jövőre a második felévben dinamizálódhat a gazdaság, így folytatódhat a magyar gazdaság felzárkózása.
A mostani és a szeptemberi várakozások között egyébként a legnagyobb eltérést a beruházások során láthatjuk. Míg a harmadik negyedév végén az MNB stábja még 2,7 százalékos növekedést várt, most már csak stagnálásra számítanak. Az mfor.hu kérdésére az elemzők elmondták, hogy emögött alapvetően két tényező áll, egyrészt a vállalati hiteldinamika nem elégséges szintje (csökkenő állomány), másrészt a brüsszeli források átutalásának időbeli késedelme. Az MNB várakozása szerint az ősszel bejelentett jegybanki Növekedés Támogató Program az előbbi problémát kezelni fogja.
A jegybanki elemzők egyébként azt várják, hogy az infláció a kétéves előrejelzési horizont végére elérheti a 3 százalékos inflációs célt. Az alapkamat aktuális szintje és a laza monetáris kondíciók tartós, a teljes előrejelzési horizonton (2 év) történő fenntartása pedig összhangban van az inflációs cél középtávú elérésével.
mfor.hu