3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Négy magyar bank különböző osztályzatait minősítette le csütörtökön a Fitch Ratings.

A lépés előzményeként a nemzetközi hitelminősítő a múlt héten - a szuverén magyar adósosztályzattal együtt - az addigi "A mínusz"-ról két fokozattal "BBB"-re rontotta a kereskedelmi adósokra külön érvényben tartott besorolási országplafont.

A Fitch ezt a felső osztályzati korlátot a magyar szuverén adósbesorolás múlt heti visszaminősítésével egy időben rontotta. A besorolási országplafon két fokozatú leminősítése - és így a szuverén besorolás feletti, eddigi három fokozatú különbség két fokozatúra csökkentése - tükrözi a Fitch Ratings aggályait a kormány "nem szokványos gazdaságpolitikájával" kapcsolatban - állt a múlt heti intézkedéshez fűzött akkori indoklásban.

A Fitch szerint a banki leminősítések keretében a cég a CIB Bank Zrt., valamint a Kereskedelmi és Hitelbank Zrt. (K&H) hosszú futamú adósosztályzatát ugyancsak "BBB"-re módosította "A mínusz"-ról, negatív kilátással. A hitelminősítő emellett a CIB, a K&H, az Erste Bank Hungary Zrt. és a Raiffeisen Bank Zrt. támogatási osztályzatát az eddigi legjobb, 1-es szintről 2-esre rontotta.

A Fitch szerint a CIB és a K&H osztályzataira érvényes negatív kilátás megfelel a "BB plusz" szintű - befektetési ajánlású kategória alatti - szuverén magyar adósosztályzat negatív kilátásának. A Fitch Ratings közölte, hogy a magyar államadós-besorolás további leminősítése esetén valószínűleg visszaminősítené e két bank osztályzatait is.

A banki leminősítésekhez fűzött csütörtöki londoni elemzésében a Fitch Ratings közölte azt is, hogy fenntartja negatív kilátását a magyar bankszektor egészére. A cég szerint ez tükrözi a devizahitel-kitettségből eredő magas kockázatokat, a recessziós környezetet - a Fitch 0,5 százalékos visszaesést vár az idén a magyar gazdaságban -, valamint a bankokra kirótt különadók és a devizaalapú hitelek végtörlesztése okozta jelentős veszteségeket.

A hitelminősítő szerint az euróval és a svájci frankkal szembeni  közelmúltbeli mélységi forintárfolyam-rekordok nyomán tovább növekedhet a nem teljesítő kinnlevőségek aránya. A kormány és a bankok között a devizahitelesek megmentése érdekében létrejött decemberi megállapodás rövid távon kedvező hatással lehet a háztartások törlesztési képességére és korlátozhatja az újonnan nem teljesítővé váló kinnlevőségek arányának emelkedését, anélkül azonban, hogy összességében csökkennének a háztartások adósságterhei - áll a Fitch Ratings csütörtöki elemzésében.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!