Azt nem tudni továbbra sem, hogy mi történt pontosan, egyáltalán történt-e nem szabályos kötés, az egyeztetés nem erről szólt - mondta a Molnár József, a KvVM kabinetfőnöke. Szerinte az elsődleges cél most az, hogy a piaci bizalom helyreálljon, és megnyugtató módon újra tudjon indulni a kereskedés, utána lehet majd tisztázni, hogy pontosan mi történt. A Bluenext tőzsdén jelenleg egy számítógépes rendszert élesítenek be, amely megakadályozza majd, hogy a jövőben CER (Certified Emission Reduction) típusú szén-dioxid kibocsátás-csökkentési egységek kerülhessenek újra a piacra.
Spenger József, a Hungarian Energy Power Kft. ügyvezetője az MTI-vel közölte, hogy miután a KvVM-től megvásárolták a CER kvótákat, továbbadták a londoni Microdyne kereskedőháznak. Az ügyvezető eljuttatta az MTI-hez a Microdyne-től kapott írásos nyilatkozatot is, amelyben a magyar cég londoni partnere nemcsak azt közölte, hogy betartotta a szerződésben vállalt kötelezettségeit, hanem azt is, hogy a kvótákat egy hongkongi kereskedőháznak továbbította. Ettől kezdve azonban nem tudni, mi is történt valójában, mi okozta a kvótapiac összeomlását, azt, hogy kvóták jogtalan újrahasznosítására utaló jelek miatt szerdán felfüggesztették a kereskedelmet a CER kvótákkal a párizsi Bluenext, az oslói Nord Pool és a müncheni Greenmarket kvótakereskedelmi piacokon.
Az Európai Bizottság vizsgálatot indított annak megállapítására, hogy felbukkantak-e korábban már értékesített CER típusú szén-dioxid kibocsátás-csökkentési egységek az európai piacokon. A KvVM kvótaértékesítése körül kipattant ügy "meglepte és aggodalommal töltötte el" a bizottságot - idézett egy brüsszeli illetékest a Financial Times Deutschland. A német lap on-line kiadásában megjelent beszámoló szerint a bizottság a vizsgálattal párhuzamosan egy új regisztrációs rendszer kifejlesztésén is dolgozik.
MTI