A magyar pénzügyi rendszer stabil, mert tőkeerős, jól működő bankok alkotják, de a fogyasztók pénzügyi tudatossága fejlesztésre szorul, jelentette ki a Magyar nemzeti Bank elnöke. Simor András felhívta a figyelmet a pénzügyi intézmények, a hitelt adók felelősségére, mert az ügyfelek nem mindig tudják milyen pénzügyi konstrukcióra van szükségük, és kockázataikat sem tudják alaposan felmérni.
Pénzügyi oktatásra lenne szükség
Simor András bevezető szavai után Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szólalt fel, aki a jelenlegi világgazdasági krízist állította a beszéde középpontjában. Úgy vélte, hogy a piaci fundamentalistáknak ezzel a válsággal beáldozott. Egyben a szociális piacgazdaság egyik modellje is megbukott, ami nem a nyitott társadalomnak és a nyitott piacoknak vetett véget, hanem csak az egyik típusának.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök azt mondta a pénzügyi válsággal kapcsolatban, hogy szerinte nem igaz, hogy a mostani pénzügyi krízis a szociális piacgazdaság halálát jelenti. „Hiszek a piacokban, de emellett bízom az állami szabályozás és felügyeleti tevékenysége fontosságában, a siker csak aktív, együttműködés révé érhető el piaci szereplők, és a társadalmi szervezetek, valamint az állami között" - mondta a kormányfő.
Gyurcsány arra is kitért, hogy éles különbség figyelhető meg az üzleti szféra és a lakosság közt az állami szerepvállalás megítélése kapcsán. A lakosság egy nagy része ugyanis nosztalgiával gondol a kádár korra. A kialakult pénzügyi krízis kapcsán némi malíciával azt mondta a miniszterelnök, milyen jó, hogy Magyarország bankrendszere csak közepesen fejlett.
Kitért a pénzügyi ismeretek oktatásának fontosságára. Szerinte a magyar diákok meg tudják mondani, hogy mi a különbség a nyitva és a zárvatermő növények közt, azonban azt nem, hogy mi a részvény és mi a kötvény. Homérosz és Arany János mellett azt is meg kell tanulnia a fiataloknak, hogy hogyan kell kiigazodni ebben a világban a pénzügyek terén is.
A magyar bankrendszer jól felkészült
Angel Gurría, a fejlett ipari országokat tömörítő szervezet, az OCD főtitkára kijelentette, hogy a magyar bankrendszer jól felkészült a világban most zajló pénzügyi turbulenciákra. Arra is felhívta a figyelmet, hogy a mostani problémák megoldódását követően ismét a partnerséget, a versenyképességi lépéseket kell erősíteni, mert ezek a hosszú távú növekedés kulcstényezői. A pénzügyi rendszer, és a fogyasztó centrikus pénzügyi oktatás fontosságát is hangsúlyozta a főtitkár.
A Szenátus döntése után valószínű, hogy valamilyen formában el fogja fogadni az Egyesült Államok Kongresszusa is a 700 milliárd dolláros pénzügyi segélycsomagot – jelentette ki Angel Gurría egy újságírói kérdésre válaszolva. A problémás termékek banki mérlegekből való eltávolítása létfontosságú, mert közvetetten ezen termékek okozzák a súlyos zavarokat a kereskedelmi banki hitelezésben, és sok veszélyt rejt magában, mint pénzügyi, mint reálgazdasági tekintetben.
VMIMenedzsment Fórum