3p

A világ tíz legkockázatosabb államadósa közül három az euróövezet tagja a legnagyobb londoni adósságpiaci adatszolgáltató csoport kedden ismertetett idei harmadik negyedéves országkockázati összesítése szerint.

Magyarország - amely tavaly kikerült e tízes mezőnyből - tovább javított helyezésén: most már a huszadik a globális listán, amelyen minél lejjebb van egy ország, annál kevésbé számít kockázatos szuverén adósnak. Az S&P Capital IQ globális piaci adatelemző csoport új sorrendjében változatlanul Argentína áll az élen, és továbbra is a legkockázatosabb tíz államadós között van az eurógazdaságok közül Ciprus, Görögország és Portugália. A legkockázatosabb tízes csoportban van még Ukrajna, Venezuela, Pakisztán, Egyiptom, Irak és Libanon.

Ciprus 1026 bázispontos CDS-középárfolyammal szerepel a legkockázatosabb tíz államadós csoportjának harmadik helyén. Ez azt jelenti, hogy minden tízmillió euró névértékű ciprusi államkötvényre több mint egymillió euróért kínáltak törlesztéskockázati biztosítási tranzakciókat a befektetőknek a londoni piacon a lista összeállításának idején. A ciprusi CDS-árszint arra vall, hogy a londoni adósságpiac csaknem 60 százalékos halmozott valószínűséggel árazza Ciprus mint államadós törlesztésképtelenné válását az irányadó ötéves távlatban.

A kelet-európai országok közül Ukrajna messze a legkockázatosabb szuverén adós. Ráadásul az ukrán kockázati mérőszámok jelentősen romlottak is az elmúlt negyedévben, szembehaladva a szuverén CDS-árfolyamok valamelyes javulást mutató globális folyamatával.

Az S&P Capital IQ kimutatása szerint Ukrajna CDS-tranzakcióinak középárfolyama a harmadik negyedév utolsó kereskedési napján 1124 bázispont volt; ebből a ház 54 százalékos távlati halmozott szuverén törlesztésleállási kockázatot számolt ki. Ukrajna ezekkel a kockázati mutatókkal az előző negyedévi hetedik helyéről a második helyre került a legrizikósabb tízes mezőnyben. Ukrajnát a nemzetközi hitelminősítők is egyre kockázatosabb államadósnak tartják.

A globális országkockázati listáján Magyarország a 20. helyen szerepel, két helyet javítva az előző negyedévi listához mérve. A  kimutatás szerint e mutató alapján Magyarország jelenleg kevésbé kockázatos államadós, mint például az euróövezeti tag Spanyolország, Olaszország és Szlovénia.

A CDS-kontraktusok árfolyamait tekintve az európai felzárkózó gazdaságok az elmúlt negyedévben - Ukrajnát nem számolva - átlagosan 7 százalékot javítottak, és a térségen belül Litvánia, Magyarország és Szlovákia teljesített a legjobban - áll a ház keddi elemzésében.

A harmadik negyedéves lista szerint a világ legbiztonságosabb államadósa törlesztéskockázati szempontból változatlanul Norvégia, utána Svédország, Finnország, Dánia és Németország következik. Rajtuk kívül a legjobb tízes csoportban van még Svájc, Ausztria, Nagy-Britannia, az Egyesült Államok és Ausztrália.

Az S&P Capital IQ szakelemzői kiemelik, hogy az Egyesült Államok az előző kockázati listához képest a harmadik negyedévben öt helyet rontott, és most már csak a 9. a tíz legkevésbé rizikós államadós mezőnyében. A ház szerint ezt elsősorban az  amerikai szövetségi jegybankrendszer (Federal Reserve System) mennyiségi enyhítési ciklusának leépítésével, illetve az államadósság-limit emelésével kapcsolatos bizonytalanságok okozták.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!