4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

2012. április elsejétől nyílt meg először a közszférában dolgozók devizahitelesek számára a lehetőség, hogy rögzített árfolyamon való törlesztést kérjenek. A statisztika szerint mindössze 838 szerződést sikerült kötni egy hónap alatt. Mfor.hu-háttér.

2012. április elsejei hatályba lépést követően a pénzintézetek a kibővített árfolyamgátra első körben a közszféra dolgozóinak kérelmét voltak kötelesek befogadni. A többi lakáshitelesnek erre majd csak június elsejétől nyílt volna lehetősége, szeptembertől pedig a szabad felhasználású hitellel rendelkezők is élhetnek a lehetőséggel majd.

A gyakorlatban azonban több bank már korábban, május folyamán megnyitotta kapuit a nem közszférában dolgozó lakáshitelesek előtt is. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének legújabb statisztikájában talán ennek is köszönhető, hogy a május hónapra közel tízszeres megugrást mutat az újonnan kötött szerződések száma. Bár a számokat tekintve, a nagy roham elmaradt, hiszen a kormány számításai szerint ezzel a lehetőséggel akár a devizahitelesek 80 százaléka, vagyis 450 ezer adós is élhetne a megszabott feltételeknek való megfelelőségből kiindulva.

Közel 8400 új szerződés májusban

Míg az első hónapban, áprilisban csak 838 új, gyűjtőszámlára vonatkozó szerződést kötöttek, addig ez a szám májusra több, mint a tízszeresére emelkedett: 8395-re, ami annak is köszönhető, hogy a bankok egy része nemcsak a közszférában dolgozók igényléseit fogadta be.

Ez azt jelenti, hogy az érintett devizahitel állomány 64 százalékkal 102,7 milliárd forintra emelkedett az előző havi 62,6 milliárd forint után. Ez és az új szerződésekben is bekövetkezett növekedés egyértelműen az euró alapú kölcsönökkel rendelkező adósoknak köszönhető. Ők ugyanis májusban 269 új szerződést kötöttek, ami több, mint duplája az áprilisi adatnak, az érintett állomány pedig 1,5 milliárd forint, ami 70 százalékkal nőtt egy hónap alatt. Ennél azonban jóval nagyobb súllyal szerepelnek a történetben a svájci frank alapú hiteladósok, hiszen 7964 új szerződést kötöttek a gyűjtőszámlára - ezzel megkilencszereződött az érdeklődés, az érintett hitelállomány pedig 97,3 milliárd forintra emelkedett valamivel több mint 60 százalékos növekedést követően. A japán jen alapú hitellel rendelkezők érdeklődése elenyészőnek tekinthető, hiszen összesen 185 szerződést kötöttek az árfolyamrögzítésre, ebből 162-t csak májusban. Az érintett állomány azonban az euró alapú hiteleknél jöval nagyobb: 3,8 milliárd forintos.

Összességében a május 31-i állapot szerint 10 827 gyűjtőszámlahitel-számla létezett a hitelintézeteknél és pénzügyi vállalkozásoknál, aminek 2 százalékát (230 darabot) az euró alapú hitelszámlák, 3 százalékát a japán jen alapúak (271 darab) és 95 százalékát (10 326 darab) a svájci frank alapúak tették ki. (Az euró esetében feltünhetett, hogy több az új szerződések száma, mint a meglévő számlák darabszáma. Mivel a számlanyitásra csak a szerződéskötés után kerül sor, az adminisztráció, és az átfutási idő miatt adódhat ez az eltérés. Vagy 39, számlával még nem rendelkező szerződés van a bankoknál jelenleg).

Emlékeztetőül, az árfolyamgát rendszerébe azok léphetnek be, akik maximum 20 milliós devizahitettel, vagy deviza alapú kölcsönnel rendelkeznek. Feltétel még az is, hogy az igénylő jó adós legyen: vagyis ne legyen 3 hónapon túli elmaradása a törlesztéssel. Az árfolyamrögzítésre 5 évig, vagyis 2017-ig lesz lehetőség. A bankok a svájci frank esetében 180 forintos, az eurónál 250 forintos, a japán jennél pedig 2,5 forintos árfolyamot alkalmaznak majd ezidő alatt. A devizakölcsön havi törlesztőrészletének árfolyamgát feletti részéből a kamattörlesztésre eső részt elengedik az ügyfélnek, így az adósnak csak a tőkerészt kell majd megfizetnie.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!