3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Több európai nagybanktól kértek be dokumentumokat a brüsszeli hatóságok arról, hogyan határozzák meg hiteleik kamatát. A gyanú szerint a pénzintézetek szándékosan manipulálhatták a bankközi kamatlábat, hogy az ügyfelektől is magasabb kamatokat szedhessenek be. Mfor.hu-háttér.

Régóta gyanúsak a bankok

Az Európai Bizottság a kontinens több nagy bankjától kért be dokumentumokat arról, mi alapján határozzák meg kamataikat - értesült a Wall Street Journal. A lap cikke szerint az uniós hatóságok az európai bankközi kamatlábat (Euribor) vizsgálja, ugyanis a legtöbb országban ezt használják referenciakamatként a banki termékeknél. A mostani európai vizsgálat egyébként abból a több mint egy éve folyó vizsgálódásból nőtt ki, melynek keretében Európa mellett az Egyesült Államokban és Japánban vizsgálnak bankokat azzal a gyanúval, hogy esetleg manipulálhatták a bankközi kamatokat.

Az Euribor szintjét a kontinens 40 legnagyobb bankja határozza meg, az Európai Bizottság nem hozta nyilvánosságra a listát, hogy közülük kiket gyanúsít most a kamatláb manipulálásával. A WSJ informátora azonban azt közölte, hogy a vizsgálat célpontja főleg egy nagy francia és német bank, a nyomozás során összehangolt akciókat tartottak Londonban és több nagy európai városban. A Bizottság szóvivője a lap kérdésére nem kívánta kommentálni az értesülést, míg egy londoni nagy bank vezetője csak annyit mondott, hogy az akció sokkal inkább nevezhető látogatásnak, mint házkutatásnak. Hozzátette: az EB illetékesei információkat kértek, illetve körbekísérték őket az épületben.

A Wall Street Journal egy másik bennfentes forrása szerint a brüsszeli diplomatáknak van joguk bejelentés nélkül belépni a bankok főhadiszállására és dokumentumokat kérni. Szerinte a tegnapi váratlan látogatás egyelőre nem konkrét gyanúsításokkal függ össze, most még csak ott tart az ügy, hogy a Bizottság illetékesei szeretnék megérteni az Euribor működési mechanizmusát.

Az európai bankközi kamatot egyébként az Euribor EBF nevű cég tartja nyilván, Cedric Quemener, a vállalat vezetője úgy nyilatkozott, hogy nem aggódik a vizsgálat miatt, ugyanis az Euribort rengeteg bank információi szerint állítják össze. Szerinte ezt sokkal nehezebb manipulálni, mint a 15 bank által összeállított Libort (londoni bankközi kamat).

Ezért nincs értelme a referenciakamatnak?

A bankok elleni vizsgálatok egyébként manapság népszerűek világszerte, hiszen a politikusoknak kihagyhatatlan lehetőséget jelent, ha a válság miatti felelősség egy részét másra háríthatják. Magyarországon is többször lehetett arról hallani, hogy a kelleténél magasabb volt a devizahitelek kamata az elmúlt években, konkrét vizsgálat azonban egyelőre nem indult ezügyben. Az egyoldalú szerződésmódosítások miatt azonban több ügyfél is beperelte bankját, az a "játszma" még nem lefutott.

Orbán Viktor miniszterelnök szeptember elején a kormány tervei között ismertette azt is, hogy referenciakamatot állapítanának meg a hitelekre. Azonban éppen a most kezdődött európai nyomozás világít rá arra, hogy a devizahitelek esetében a referenciakamatnak sem lett volna sok értelme. Hiába kötik ki ugyanis, hogy például az Euribor felett hány százalék lehet a hitelek kamata, ha közben az Euribort tudják manipulálni a pénzintézetek kedvük szerint.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!