A 2015-ös átlagbérek megduplázását várja a turisztikai munkaadóktól a kormányzat, miután az ágaztaban kétszámjegyű növekedés jött össze, írja a Világgazdaság. A lapnak erről Guller Zoltán, a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) vezérigazgatója beszélt.
Guller szerint most már minden feltétel adott ahhoz, hogy a turizmus 2019 végére a GDP-hez közvetlen és közvetett módon 16 százalékkal járuljon hozzá, ami az osztrák szintre emeli az ágazat súlyát itthon is. Ennek megfelelően a kabinet arra számít, hogy a turisztikai munkaadók nagyjából megduplázzák a 2015-ös átlagbéreket.
A szakember optimizmusát a Központi Statisztikai Hivatal friss vendéglátós adatai fűtik, melyek szerint áprilisban a négynapos húsvétnak köszönhetően átlagosan 24 százalékkal növekedett a kereskedelmi szálláshelyek forgalma, a bevétel-növekedés pedig 27 százalékos volt.
Az ágazat működésének egyik legfontosabb mutatója, az egy kiadható szobára jutó bevétel, a RevPar mostani 31,1 százalékos növekedése is jelzi, hogy egyre eredményesebben működnek a vállalkozások, tette hozzá Guller. Emellett a vendéglátóipari áfacsökkentéssel is forrást hagyott a munkáltatóknál a kormányzat, így a bérrendezés már jogos elvárás.
Jövőre szintén rózsásnak tűnnek a kilátások, mert az alkalmanként közel 10 százalékos forgalomnövekedést eredményező hosszú hétvégékből 2018-ban 9 lesz. Ezek az ünnepek önmagukban éves szinten 10 százalékos többletet hoznak majd.
Idén azonban még abszolút áldatlan a helyzet a vendéglátásban, a Balatonon például szakácsból, pincérből és eladóból is alig van már, és egyes szakszervezetek már állami beavatkozást sürgetnek, különben odalesz a szezon.
mfor.hu