A Capital Economics nevű vezető citybeli pénzügyi tanácsadó cég szakelemzői kedden Londonban kiadott forgatókönyvükben azt írták, hogy Portugáliát a piac "régóta a következő dominónak tekinti". Kérdés azonban, hogy Portugália pénzügyi kisegítése az euróövezeti adósságválság végének kezdetét, vagy egy új, még veszélyesebb szakasz bevezetőjét jelentené-e - áll az elemzésben, és a Capital Economics londoni szakértői ez utóbbit valószínűsítik.
A ház szerint Portugália kisegítése önmagában nem lenne nagy horderejű fejlemény. A cég elemzői úgy becsülik, hogy a portugál kormány következő két évi finanszírozási igényének fedezéséhez elég lenne egy mindössze 45 milliárd euró körüli értékű pénzügyi csomag, ami kisebb lenne a görög és az ír mentőcsomagnál, és a már létező forrásokból "nagyon könnyen" finanszírozni lehetne.
A fő kérdés azonban az, hogy mit jelentene egy portugál segélycsomag általánosságban az euróövezeti adósságválság szempontjából. Németország és a többiek feltehetően abban reménykednének, hogy Portugália kisegítésével sikerül túljutni az euróövezeti periféria problémáin, ám legalább két okból ez kétséges - áll a Capital Economics keddi elemezésében.
A cég szakértői szerint ugyanis jóllehet az eddigi segélyprogramok kezelték ugyan a perifériális tagállamok rövid távú likviditási problémáit, egyre inkább terjed azonban az a felismerés, hogy e programok az érintett országok alapvető fizetőképességi gondjait nem oldják meg. Emiatt változatlanul egyre erősebb az a várakozás, hogy ezek az országok végül kénytelenek lesznek leállni törlesztéseikkel, vagyis "átstrukturálni" adósságaikat, veszteségeket okozva a befektetőknek.
Mindemellett Portugália - Belgiumot nem számítva - az utolsó, segítségre szoruló kis euróövezeti gazdaság, és megsegítése után a piaci figyelem jó eséllyel a bajban lévő nagy tagállamok, főleg Spanyolország felé fordul, ennek azonban már potenciálisan katasztrofális következményei lennének. Mindezek alapján lehet, hogy "a görög tragédiaként" indult előadás még csak most közeledik az első felvonás végéhez - vélekedtek keddi elemzésükben a Capital Economics londoni szakértői.
Más nagy londoni házak nemrégiben elvégzett felméréseiből egyértelműen kiderült, hogy a befektetők már jó ideje nem bíznak az euróövezeti pénzügyi segélycsomagok hosszú távú sikerében. Az egyik legnagyobb londoni befektetési bank, a Barclays Capital - amely rendszeresen méri az euróövezeti és amerikai adósságfinanszírozás szempontjából alapvető fontosságú japán intézményi befektetői kör hangulatát - múlt hónapban elvégzett legutóbbi vizsgálata során feltette azt a kérdést, hogy a japán befektetési alapok szerint a 85 milliárd eurós ír mentőcsomag elvezethet-e az euróövezeti adósságválság rendezéséhez. A felmérésbe bevontak 76,3 százaléka azt mondta, hogy "nem nagyon", 5,3 százalékuk pedig azt, hogy "egyáltalán nem" hisz ebben, vagyis több mint 80 százalékuk nem bízik a csomag sikerében.
Arra a kérdésre, hogy számítanak-e valamely euróövezeti ország kényszerű adósságátrendezésére, 73,7 százalékuk mondta azt, hogy "valamelyest", további 7,9 százalék pedig azt, hogy "nagyon is" tart ettől.
MTI