A Magyar nemzeti Bank harmadik negyedéves adatai szerint a háztartások nettó pénüzügi vagyona (pénzügyi eszközök mínusz kötelezettségek egyenlege) 31 459,2 milliárd forint volt, ami előző negyedévhez képest 593 milliárdos növekedés eredménye. Ez noha jelentős összegnek tűnik, valójában az elmúlt 2 év leggyengébb növekedési adata. Az előző negyedévekben ugyanis ennek akár 2,5-szerese is volt az a pénzösszeg, amivel a háztartások vagyona növekedett. A látványos visszaesés főként egyszeri hatású tényezőkkel magyarázható, hiszen lassan kezd lezárulni a jelzálog fedezettel bíró devizahitelekkel kapcsolatos elszámoltatás és forintosítás. Így ez már nem tud a korábbiakhoz hasonló mértékű vagyonnövelő szerepet betölteni.
Persze a devizahitelekhez kapcsolódó elszámolás és forintosítás mellett más tényezők is a vagyongyarapodást támogatják. Így a rendkívül alacsony inflációs (deflációs) környezet mellett a bérnövekedések reálszintű növekedést is jelentettek. Emellett a válságot követő időszakban kialakult magas megtakarítási hajlandóság továbbra is erőteljes a háztartások részéről.
Ez utóbbit a számok is tökéletesen visszaigazolják, hiszen miközben három hónap alatt a kötelezettségek, vagyis a tartozások állománya 2,4 százalékkal csökkent, addig a pénzügyi eszközöké 1 százalékkal növekedett. 2014 harmadik negyedévéhez képest pedig a kötelezettségek 9,9 százalékkal zsugorodtak, míg az eszközök állománya 8,4-gyel növekedett.
Mindesetre ez a mostani növekedés azt eredményezte, hogy így immár minden magyarnak - csecsemőtől az aggastyánig - 3,192 millió forintos vagyona volt a harmadik negyedév végén. Ez pedig annak köszönhető, hogy a második negyedévhez képest fejenként 60 257, egy év alatt pedig 401 879 forinttal gyarapodott a vagyon. Noha tudjuk, ez egy átlag, ami rettentő széles skálán mozgó értékek eredménye lehet. Vagyis míg valakinek csökkent a vagyona három hónap vagy egy év alatt, addig másoknak nem tíz- és százezrekkel, hanem akár milliókkal is növekedhetett.
Tavaly év végéhez képest, tehát csak az idei évet vizsgálva 2924,9 milliárd forinttal nőtt a háztartások vagyona, ez egy főre vetítve 296 780 forintos gyarapodást jelent.
Székely Sarolta
mfor.hu