Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter szokásos Heti Válaszban megjelenő cikkéhez az ihletet ezen a héten Simon Lack, a JP Morgan egykori dolgozójának a hedge fundokat leleplező könyve szolgáltatta.
Természetesen a témával kapcsolatban Magyarországról is kifejtette a véleményét: szerinte hazánkat is célba vették a pénzvilág kalózai, de nem mint befektetőket, hanem mint áldozatokat. "A kalózok hazánkat kincses hajónak nézik" - jegyzi meg a cikkében, és hozzáteszi, hogy szerinte az ő érdekük, hogy mozogjon a forint árfolyama, amiért mindent megtesznek, és az állampapírok hozama is az ő érdeküknek megfelelően áll magas szinten.
"A forint elleni, az államkötvény-piaci, sőt a Magyarország elleni támadások mögött jelentős részben ezek a kalózok állnak" - véli Matolcsy. Szerinte az egyik kalóztrükk, hogy keverik a jó és a rossz híreket az országról, hogy mozogjon a forint, a másik pedig az, hogy állandó bizonytalanságot hirdetnek a magyar gazdaság teljesítménye körül, így magasak maradnak az állampapírhozamok.
Matolcsy szerint mindezt az alapkamattal, az államadóssággal, a túlzottdeficit-eljárással, a kohéziós alapok megvonásával, leminősítésekkel érik el, fenyegetőzéssel, valamint Brüsszelből és a médiából érkező támadásokkal.
"A kalózok számára veszélyes lenne egy IMF-megállapodás, mert pénzügyi védőhálót adna az országnak: nem lehetne már fenntartani az állandó bizonytalanságot" - írja Matolcsy. Úgy véli, a magyar növekedés beindulása is a kalózok érdekei ellen lenne, mert az bizonyítaná, hogy működik a magyar modell. Matolcsy szerint ezért a "londoni elemzők" folyamatosan nyomás alatt tartják a magyar híreket és a pénzpiacot.
Végezetül megjegyzi: "A kalózkodást azonban a törvény bünteti!"
mfor.hu