A magyar gazdaság, mely az elemzők és a kormány szerint is idén zsugorodni fog, jövőre fordulatot vesz a költségvetési fiskális intézkedések eredményeként - mondta Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a Dow Jones beszámolója szerint. "Megtudjuk ezt csinálni, hiszen a költségvetési konszolidáción már túl vagyunk" - mondta ezt az Amerikai Kereskedelmi Kamara ülésén Matolcsy.
A miniszter ugyanakkor megvédte a sokat vitatott, hagyományostól eltérő intézkedéseiket is, melyekkel elsősorban a bank- és a telekommunikációs szektort terhelték, hiszen a kormány az elmúlt években így fenntartható költségvetést rakott össze. "Ha az unortodox intézkedéseink megbuktak volna, akkor nem lettünk volna képesek megvédeni a politikai stabilitást sem" - emelte ki a nemzetgazdasági miniszter.
A következő évek gazdasági növekedés szempontjából perspektivikus területei között Matolcsy György az autóipart, az elektronikai, a zöld és az egészségipart, az innovatív iparágakat, a szolgáltatásokat, a mezőgazdaságot és az élelmiszeripart, a logisztikát, a bionikát, a kreatív gazdaságot, valamint a turizmust említette. Hozzáfűzte: a 2014 és 2020 közötti nemzeti fejlesztési programokat is ezen területekre fogják összpontosítani.
Matolcsy György kifejtette: a kormány, 2010-es hivatalba lépése óta öt területen ért el áttörést: konszolidálta a költségvetést, megkezdte az államadósság csökkentését, nőtt a munkahelyek száma - amely a közmunkának is köszönhető -, a munkanélküliségi ráta pedig csökkent. A kormány elérte azt is, hogy a folyó fizetési mérleg pozitív tartományba került - mondta a miniszter.
Matolcsy "figyelemre méltó" eredménynek nevezte a költségvetési hiánycél 3 százalék alatt tartását, mely a jövő években is tartható lesz. Az alacsony hiány pedig lehetővé teszi az ország számára, hogy csökkentse az államadósságát is. Emellett a kormány teljes foglalkoztatottságot szeretne elérni, amelyből a versenyszféra és a közfoglalkoztatás is kiveszi majd a részét. Az adórendszerről azt mondta: a kormány tervei szerint néhány, fogyasztást terhelő adót növelnek, miközben a jövedelmet terhelő adókat mérséklik.
A miniszter elismerte, hogy a magánszektor beruházásai "elfogadhatatlanul alacsony szinten" vannak, amit gyengeségként értékelt. Ugyanakkor a befektetési szerkezet mögé nézve az látható, hogy a feldolgozóipari beruházások ismét a válság előtti szinten vannak.
A nemzetgazdasági miniszter elmondta: Magyarország mindhárom világgazdasági központtal - Ázsia, Európa, Észak-Amerika - szerves kapcsolatban áll. Az Európai Unió (EU) kulcspiacainak elérhetősége szempontjából Magyarország kedvező helyzetben van, és az ország azt szeretné, ha Közép-Európa lenne az EU gazdasági motorja - emelte ki a tárcavezető.
mfor.hu/MTI