3p

Az államadósság idén 74 százalékra csökkenhet – mondta a Világgazdaságnak Barcza György, az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK Zrt.) vezérigazgatója. Nagy eredménynek tartja, hogy a lakosság finanszírozza az adósság 20 százalékát, de a dinamikus felfutás időszakának vélhetően vége.

Interjút adott a Világgazdaságnak Barcza György, az Államadósság Kezelő Központ vezérigazgatója, aki többek közt azt is lemondta, hogy 2011 óta 82-ről 74 százalékra csökken az államadósság, és 2017-ben az idei 74,7-ről 74 százalékra csökkenhet az államadósság. Igaz, ehhez kellett a magánnyugdíjpénztárak mintegy 3000 milliárd forintos vagyona is, amelynek nagy részét az adósságtörlesztésre fordította az állam.

Magyarországnak az adósság azért volt probléma, mert a költségvetés bevételeinek nagy részét kamatra kellett fordítani, emellett a versenyszférában is hátrányt jelentett, mert évtizedeken át magasabban voltak a magyar hitelkamatok, mint a régióban, nem beszélve Nyugat-Európáról. Az alacsonyabb államadósság ezt a versenyhátrányt segít leküzdeni, ráadásul a szerkezetével is igyekszünk elérni – a devizaarány csökkentése révén –, hogy ez se jelentsen problémát. A forintkamat magas szintje a magyar vállalatoknak már nem jelent versenyhátrányt a lengyelekhez vagy a románokhoz képest. A saját devizával rendelkező országok közül a régión belül Csehország után nálunk a legalacsonyabb a kamatszint - mondta Barcza az interjúban. 

Arra a kérdésre, hogy mikor érhetjük el újra a 60 százalékos maastrichti adósságkritériumot (mint ismert, az euró bevezetésének egyik legfontosabb feltétele, hogy az államadósság ne haladja meg a 60 százalékot, igaz, az euróval fizető országok némelyikében ezt jócskán meghaladó adósságokat is ltáhatunk), Barcza azt felelte, hogy reálisan nézve "évente 0,5-1 százalékpont körüli adósságcsökkentést sikerült elérni. Ez alapján 10-15 év kell, hogy 60 százalék alá tudjunk kerülni. 2008 után Írország példátlanul gyorsan tudta csökkenteni az adósságát az intenzív gazdasági növekedés miatt. A magyar 2-3 százalékos növekedés se rossz, de ha sikerülne 4-5 százalékot elérni, akkor 1,5-2 százalékponttal csökkenne az adósság évente, vagyis hat-hét év alatt elérnénk a 60 százalékot. A 2017-es évi növekedési kilátások alapján például ez jövőre már elkezdődhet." 

Vagyis újabb 6-15 év alatt érnénk el a 2004-es szintet - ekkor volt utoljára 60 százalék alatt a magyar államadósság. Annak idején az 1995-ös 84,5 százalékról 5 év alatt 55,2 százalékra sikerült levinni az államadósságot, miközben elindultak a magánnyugdíjpénztárak, igaz, a nemzetközi környezet is teljesen más volt. Most, hasonló mértékű adósságcsökkentés még a legjobb esetben is több mint kétszer annyi ideig tart majd.

Hozzá kell tenni, hogy átalakult az adósságszerkezet is: ma már jóval kisebb a devizaadósságunk aránya, mint volt öt éve.

"Öt évvel ezelőtt 50 százalék volt a devizaadósság aránya, tavaly 32, idén pedig már csak 26 lehet. Ez sokat segít abban, hogy az ország külső sérülékenysége javuljon. Ez a hitelminősítőknek is fontos szempont volt – sok más mellett –, hiszen idén három felminősítést is kaptunk. A hitelminősítőknél 5 százalékpontonkénti változás egy kategóriaugrást jelent.

Horvátországban 79, Romániában 50 százalék a devizaadósság aránya, Lengyelországban pedig 35, nálunk ennél is alacsonyabb. Igaz, a cseh 13 százalék messze van" - nyilatkozta Barcza az interjúban. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!