Az elmúlt hónapok statisztikái rendre arról szóltak, hogy egyre kevesebbet költ a magyar lakosság a kiskereskedelmi egységekben. Az októberi 3,7 százalékos visszaesés már így is fájdalmas adat volt, a KSH péntek reggel közölt statisztikája újabb kellemetlen meglepetéssel szolgált. Bár az tény, hogy fellendülésre és trendfordulóra várni novemberben túlzott optimizmus lett volna, ám az előző év azonos időszakához viszonyított 4,1 százalékos további zsugorodás a kiskereskedelmi volumenben mindenképpen elszomorító adat. Ez a tavalyi év mélypontja, ráadásul 2010 év eleje óta ilyen alacsony értéket nem regisztrált a statisztikai hivatal.
Tekintve, hogy novemberben a pénzromlás üteme előző évhez képest 5,2 százalék volt, a nettó bérek pedig 3,2 százalékkal haladták meg a 2011 novemberi értéket, a reálbércsökkenés következtében logikus a visszaeső költekezés a háztartások részéről.
Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelemben 2012. novemberben 692 milliárd forint, az első tizenegy hónapban 7416 milliárd forint értékű forgalom keletkezett.
A frissen közölt adat egyébként a GDP szempontjából sem kedvező, hiszen bár a tavalyi negyedik negyedéves GDP-t csak február közepén ismerhetjük meg, hatalmas meglepetést jelentene, ha pozitív fordulat, netán stagnálásról árulkodnának a számok, hiszen lényegében csak az exportteljesítményben bízhatunk már. Erről viszont tudjuk a korábbi adatok alapján kevésnek bizonyulhat.
Még mindig tudunk spórolni az élelmiszeren
Ha jobban megnézzük az adatokat, kiderül, hogy novemberben az élelmiszereken is spóroltunk, hiszen 0,4 százalékkal költöttünk kevesebbet rájuk, mint októberben. Ezzel szemben a nem élelmiszer-jellegű termékek esetében még mindig van hol takarékoskodni, hiszen előző hónaphoz képest 1,1 százalékkal költöttünk rájuk kevesebbet, míg előző év azonos időszakához képest 7,7 százalékos volt a visszaesés mértéke. Ennél nagyobb visszaesés a válság közepén, 2009 decemberében volt (11,2 százalék). Termékcsoportonként nézve leginkább a bútor- és műszaki cikkeken, valamint könyv-, számítástechnika- és egyéb iparcikkeken spórolunk; előbbinél az éves visszaesés mértéke már 12,2 százalékkal, utóbbinál 8,7 százalékkal esett vissza 2011 azonos időszakához képest.
Az üzemanyagtöltő állomások értékesítése továbbra is elmaradt az előző év azonos időszaki értéktől, azonban a csökkenés mértéke zsugorodni látszik. Novemberben az eladások 1,1 százalékkal mérséklődtek az októberi 5 százalékos visszaesés után, míg az első tizenegy hónapot tekintve 3 százalékkal estek vissza az eladások.
Európai viszonylatban a legfrissebb rendelkezésre álló adatok tükrében Magyarország nem áll valami fényesen, hiszen novemberben hátulról a negyedikek voltunk. A magyar kiskereskedelem 4,1 százalékos visszaesésénél a portugálok költöttek kevesebbet 5,2 százalékkal, a szlovénok 6,1, és a spanyolok 9,6 százalékkal fogták vissza a költekezéseiket.
Az NGM szerint a külpiacok és az eladósodottság az ok
A Nemzetgazdasági Minisztérium kommentárja szerint a negatív kiskereskedelmi statisztikákat nagyban magyarázzák a külpiaci események, emellett a hazai magas eladósodottság leépítése és a lakosság óvatossága is szerepet játszik az alacsony belső keresletben.
"A nemrég publikált GKI fogyasztói bizalmi index 2-3 hónap óta tartó folyamatos javulása némi optimizmusra adhat okot a jövőt illetően. A bizalmi indexek tekintetében Európában is javuló adatok érkeztek az elmúlt 1-2 hónapban, ami a recesszióból való kilábalást sugallhatja Európában és hazánkban egyaránt" - vélik a nemzetgazdasági tárca.
Székely Sarolta
mfor.hu