A csütörtökön közzétett előrejelzés alapján a pénzügyi krízis által leginkább sújtott ipari országok csupán évi 1,5 bővülésre lesznek képesek 2008 és 2013 között. Az intézet aláhúzta, hogy a második világháború óta nem volt még példa ilyen alacsony növekedési szintű - öt évet átfogó - konjunkturális szakaszra. Különösen gyenge marad a vezető ipari országok középtávú gazdasági teljesítménye: a Wifo az Egyesült Államoknak évi 0,8, Japánnak és Németországnak évi 1, Franciaországnak és Németországnak pedig 1,1 százalékos GDP-gyarapodást prognosztizál a 2013-ig terjedő időszakra.
Ami az Európai Uniót illeti, az euróövezethez tartozó 15 tagállam gazdasága legföljebb évi 1,1 százalékos ütemben tud bővülni. Ennél jelentősen erőteljesebbnek ígérkezik a kilenc új tagország konjunkturális lendülete. Ők átlagosan akár évi 3,4 százakkal is növekedhetnek, feltéve, ha közép- és kelet-európai hitelválság nem mélyül el túlságosan.
A feltörekvő fejlődő országok közül India és Kína bővülési üteme is visszaesik némileg, de a Wifo szerint távolról sem annyira, mint az ipari országoké.
Az intézet azzal számol, hogy globális szinten a folyó fizetési mérlegek egyensúlya feszesebbé válik. A gazdaság jelentős lefékeződése miatt az amerikai import két százalékkal lassabban fog emelkedni, mint az export, ami azt eredményezheti, hogy az Egyesült Államok fizetésimérleg-hiánya egyharmadával csökken 2013-ra. Ezzel szemben a német és japán mérlegtöbblet apadni fog, az olajár zuhanása miatt az OPEC-országoké pedig egyenesen a felére zsugorodik a periódus végére.
A világkereskedelem az elemzés alapjául szolgáló időszakban évi 5,4 százalékos ütemben növekszik majd, lassabban, mint a nyolcvanas évek közepe óta bármelyik ötéves szakaszban.
Globális méretekben a gazdaság 2010-ben kezd csak el érzékelhetően magához térni, a világtermelés 2008 és 2013 között átlagosan évi 3,2 százalékkal duzzad (2002 és 2008 között a mutató 4,3 százalékot tett ki.)