Dominique Strauss-Kahn az IMF washingtoni székhelyén, helyi idő szerint vasárnap nyilvánosságra hozott közleményében tudatta: a valutaalap - szorosan egyeztetve az Európai Unióval - átfogó megállapodásra jutott Magyarországgal olyan lépések egész soráról, amelyek erősítik a magyar gazdaság rövid távú stabilitását, és javítják hosszú távú növekedési potenciálját. A program biztosítani fogja a költségvetés fenntarthatóságát, és erősíteni fogja a pénzügyi szektort. Az IMF-vezető hozzátette, hogy az említett lépések támogatása érdekében a következő napokban - a program végleges formába öntése után - jelentős pénzügyi csomagot jelentenek be Magyarország javára.
Strauss-Kahn nem árulta el, hogy a csomag mekkora összeget foglal magában, de megjegyezte: a csomagnak az IMF mellett az EU, néhány európai ország, valamint regionális és más nemzetközi szervezetek is részesei. Az IMF-vezér hozzátette: arra számítanak, hogy a magyarországi bankok és más pénzintézetek továbbra is megfelelő finanszírozást fognak nyújtani ügyfeleiknek. A Nemzetközi Valutaalap készenléti hitelre vonatkozó megállapodás formájában nyújt segítséget Magyarországnak, az IMF igazgatótanácsa pedig gyorsított eljárásban hagyja jóvá a megállapodást - fűzte hozzá Strauss-Kahn, aki szerint a Magyarország által előirányzott célkitűzések igazolják, hogy az ország "kivételes mértékben" férjen hozzá a valutaalap forrásaihoz.
Előzőleg a magyar kormányhoz közel álló forrás úgy nyilatkozott a brit hírügynökségnek, hogy az elmúlt egy-két napban a legmagasabb szinten folytatott tárgyalásokon elhárult a valutaalappal és az EU-val kötendő végleges megállapodás útjában álló minden jelentős akadály, s a felek arra számítanak, hogy a héten aláírhatják és nyilvánosságra hozhatják az egyezményt.
A forrás hangsúlyozta, hogy az egyezmény jelentősen csökkenteni fogja Magyarországnak a külpiaci finanszírozással szembeni sebezhetőségét. Részleteket nem hozott nyilvánosságra, de megjegyezte, hogy a program "meggyőző méretű és erejű".
Magyarország októberben szervezte meg az IMF és az Európai Központi Bank támogatását, miután a külföldi befektetők szabadulni igyekeztek magyar értékpapírjaiktól, a forint árfolyama zuhant, a magyar állampapírpiac pedig befagyott az ország jelentős külpiaci finanszírozási igényével kapcsolatos aggodalmak hatására. Magyarország nagyban támaszkodik a külföldi befektetőkre, a magyarországi bankoknak pedig nehézségeik támadhatnak külföldi devizaforrások biztosításában, mert a pénzforrások a nemzetközi és a helyi pénzpiacokon is elapadnak - emlékeztetett a brit hírügynökség.
MTI/Menedzsment Fórum