4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az utóbbi időben a forint erősödése kapcsán sokan feltették a kérdést, a magyar deviza erősödése után mikor fognak mérséklődni a devizaalapú lakáshitelek törlesztőrészletei. A Magyar Bankszövetség szerint ez a folyamat lassan ugyan, de már elindult, az év hátralevő hónapjaiban pedig, ha marad a pozitív hangulat a világ tőkepiacain, akkor folytatódhat is. Mfor.hu-háttér.

Egyre többen vélekednek úgy, hogy az utóbbi hónapok jelentős forint erősödése, valamint az ország kockázati megítélésének javulása elég teret adott már a devizaalapú hitelek törlesztőrészleteinek erőteljesebb csökkentéséhez. A közelmúltban Rajné Adamecz Ildikó, a BDO Forte könyvvizsgáló, adó- és pénzügyi tanácsadó cég partnere vélekedett úgy, hogy a harmadik negyedévben érezhetően csökkenni kéne a havi részleteknek.

Már el is kezdődött

"A forint erősödése miatt folyamatosan csökkennek a devizaalapú lakáshitelek törlesztőrészletei" - mondta az mfor.hu kérdésére Müller János, a Magyar Bankszövetség vezető tanácsadója. Szerinte, ha fennmarad a jelenlegi forintárfolyam és a magyar gazdaság pozitív megítélése, akkor a következő hónapokban ez folytatódhat.

"A bankok a szerződésben általában kikötnek egy fordulónapot, az aznapi árfolyamon számolják ki a törlesztőrészletet, így a forint erősödése automatikusan a részletek csökkenésével járt" - hangsúlyozta Müller János.

Arra vonatkozóan nincsenek adatai a Bankszövetségnek, hogy mennyivel csökkentek a havi törlesztőrészletek, ugyanis a pénzintézetek nekik sem szolgáltatnak adatokat erről. "Ezt megbecsülni sem lehet, mivel többtényezős dolog" - vélekedik Müller János.

"Ha erősödik a forint, akkor nem kérdés, hogy a devizaalapú lakáshitelek törlesztőrészletének is csökkeni kell, ha havi elszámolást alkalmaz a bank" - vázolta fel kérdésünkre Hegedüs Éva, a BG Hitel & Lízing elnök-vezérigazgatója. Éppen ezért szerinte kellett, hogy csökkenjenek a részletek, hiszen az utóbbi hónapokban erősödött a magyar fizetőeszköz.

A hitelezési veszteség okozhat gondot

A forint árfolyama mellett általában a bankok forrásköltsége a kamatokon keresztül befolyásolja a törlesztőrészletek alakulását. "Az utóbbi hónapokban ezen a téren az volt megfigyelhető, hogy minimális mértékben csökkentek a kamatok, ez lassan folytatódhat az év hátralevő részében" - vázolta fel Müller János.

"Mi legutóbb idén januárban emeltünk a kamaton, azóta változatlan" - válaszolta kérdésünkre a BG Hitel & Lízing elnök-vezérigazgatója. Hegedüs Éva szerint hiába csökkentek a bankközi piacon a kamatok, a magyar pénzintézeteknek felárat kell fizetniük a forrásokra, így a csökkenés nem mindig jelenik meg a hitelek kamatában.

"Az utóbbi időszakban valamelyest csökkentek ezek a kockázati felárak, azonban a bankoknak jelentős hitelezési veszteségeket kellett elszenvedniük, aminek fedezésére tartalékokat képeztek" - mondta kérdésünkre Hegedüs Éva. Éppen ezért szerinte elképzelhető volt bizonyos esetekben a törlesztőrészlet emelkedése is, azokban az esetekben azonban a pénzintézetek könnyítéseket alkalmaztak, átmenetileg akár a kamat csökkentésével is mérsékelték a havi részleteket.

"A forrásköltség lehet, hogy nem minden banknál csökkent azonos mértékben, azonban az ország kockázati megítélésének javulása miatt a többség minden bizonnyal olcsóbban jut forráshoz" - vélekedik Rajné Adamecz Ildikó, a BDO Forte partnere.

Szerinte indokolt, hogy a bankok szerződést módosítsanak és emeljék a törlesztő részletek mértékét, amennyiben azt forrásoldali költségváltozások – például a jelentősen emelkedő jegybanki kamatszint, vagy a devizahitelek esetében drasztikusan gyengülő forintárfolyam – indokálják. Véleménye szerint ugyanakkor elfogadhatatlan az a gyakorlat, hogy egyes piaci szereplők a megemelkedett humánerőforrás, illetve marketing költségeikre hivatkozva módosítsák egyoldalúan a hitelszerződéseket. Az ilyen működési típusú költségeket ugyanis a bankoknak a kapott és fizetett kamatbevételek különbségéből kell fedezniük. A működési költségek áthárítása helyett, hatékonyságjavító, racionalizáló intézkedéseket kellene végrehajtaniuk.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!