30 százalékot leírhatnak
A kormány és a Bankszövetség tavaly decemberben állapodott meg, az egyezség értelmében a bankok a végtörlesztésből eredő veszteségük 30 százalékát leírhatják a 2011-re esedékes bankadó összegéből. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) február elején közölte végleges adatait, mivel az érintetteknek január 30-ig kellett igazolniuk, hogy a rendelkezésükre áll a pénz a végtörlesztéshez. Éppen ezért az adatok már véglegesnek tekinthetők.
A felügyelet statisztikája szerint aktuális árfolyamon számolva a végtörlesztés 1047 milliárd forinttal csökkentette a pénzintézetek hitelállományát, ez január végéig 298 milliárd forint bruttó veszteséget okozott a bankoknak. Emellett igazolták további 145 milliárd forintnyi hitel esetében, hogy megvan a fedezet a végtörlesztéshez, ez pedig további 38 milliárdos veszteséget okozhat a bankoknak, ha február végéig mindenki végtörleszt. Vagyis összességében 336 milliárd forint lehet a bankok kára, amiből 100,8 milliárd forintot írhatnak le a bankadóból, míg a nettó veszteség 235 milliárd forint körül lehet.
A tavalyi 187 milliárd forintos bankadó tehát kevesebb mint a felére csökkenhet, ha a pénzintézetek élnek a decemberben meghozott könnyítéssel. Az adót az év végéig rendben befizették, hiszen a költségvetési egyenleg szerint 186,5 milliárd forintos bevétel származott a pénzintézetek különadójából. "Az igény előterjesztése a 2011-re benyújtott adóbevallás 2012. január 31-éig lefolytatott önellenőrzésével, a visszatérítés pedig pénzeszközben vagy – akár részben is – 1 éven belüli lejáratú állampapír tulajdonba adásával történik" - olvasható a kormány és a Bankszövetség képviselői által aláírt jegyzőkönyvben.
Vagyis a kormány annyiból van könnyebb helyzetben, hogy nem feltétlenül kell készpénzben visszautalnia a már befizetett különadót, adhat állampapírt is a bankoknak. A megállapodásban a pénzintézetek vállalták azt, hogy az így kapott kötvényeket lejáratig megtartják.
Az idei adóból is lesz leírás
A decemberben kötött megállapodás értelmében egyébként 2012-ben sem feltétlenül fizetnek teljes bankadót a pénzintézetek, ugyanis a megállapodás egy másik pontja az idei évre elszámolandó bankadót csökkenti. A tavaly szeptember végén legalább 90 napos késedelemben lévő hiteladósok ugyanis kérhetik devizahitelük forintra váltását és a tartozás negyedének elengedését. Az így elengedett követelés 30 százaléka pedig az idei bankadót csökkenti.
Mivel még csak most zárult le a végtörlesztés, és a március közepén esedékes jelentkezési határidőig majdnem egy hónap van hátra, ezért egyelőre nem lehet tudni, hányan élnek ezzel a lehetőséggel. A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint tavaly szeptemberben a devizaalapú lakáshitelek esetében összesen 239,3 milliárd forintnyi állomány volt legalább 90 napos késedelemmel érintett. Mivel a könnyítést logikusan mindenkinek érdemes kérnie, ezért ez mintegy 60 milliárd forintnyi adósság elengedését jelentheti, és 18 milliárd forinttal csökkentheti a bankadó idei összegét. A szabad felhasználású devizahitelekkel együtt ez az összeg persze több is lehet, de nem nagyságrendekkel.
A fentiek alapján az idei bankadó-csökkenés nagyságrendekkel kisebb lehet, mint a 2011-es. Arról egyelőre nincs hír, hogy a kieső bevételt milyen forrásból pótolná a kormány, hiszen az idei büdzsében változatlan összeg szerepel a bankadóval kapcsolatban, azonban a nagyságrendileg 18 milliárd forint mindössze a teljes különadó tizedét teszi ki, akár a tartalékokból, vagy kisebb átcsoportosításból is pótolható.
Beke Károly
mfor.hu