Februárban a külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 7,8, a belföldi vendégek által eltöltötteké 5,2 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbihoz képest, a kereskedelmi szálláshelyek forgalma ezzel 6,5 százalékkal haladta meg a tavaly februárit – áll a KSH jelentésében.
Februárban 7,4 százalékkal több külföldi vendég 294 ezer éjszakát töltött el, míg a belföldi vendégek száma 2,9 százalékkal 331 ezerre emelkedett. A külföldiek 723 ezer, a belföldi vendégek 709 ezer éjszakát töltöttek el a szálláshelyeken. A vendégéjszakában mért forgalom csaknem kétharmada Budapestre koncentrálódott, ahol 12 százalékos növekedést tapasztaltak a szálláshelyeken - jelentette a KSH.
Legfeljebb Mészáros Lőrincnek telik majd ilyen jachtra
Noha a legfontosabbnak számító két ország, Németország és az Egyesült Királyság esetében is növekedést regisztrált a KSH, néhány kevésbé reflektorfényben lévő ország esetében is voltak pozitív meglepetések. Közel 10 százalékkal nőtt a Romániából származó forgalom és a francia desztináció esetén is 16 százalékos volt a megugrás. Csehországból érkezők esetében némileg kisebb mértékben, 5,8 százalékkal nőtt vendégéjszakák száma, amely 43 ezer felett alakult. Ezzel egyébként olyan országokat előztek meg, mint Olaszország, vagy Oroszország.
Utóbbi pedig nagyon nagyot ugrott, hiszen 45 százalékkal nőtt a vendégéjszakák száma. Az örvendetes megugrásban persze az is közrejátszott, hogy a viszonyítási pontot jelentő 2016 februári szám hosszú évek óta a legalacsonyabb volt, így az alacsony bázisnak köszönhető a látványos emelkedés. Ha a historikus adatokat megnézzük, akkor azt láthatjuk, hogy a 2014-es évben, vagyis az azon a nyáron bevezetett szankciók előtt mért a KSH hasonló számú vendégéjszakát.
A bővülő vendégforgalom azért is örvendetes, mert a szállodák szobakihasználtsága is javult: 3,1 százalékponttal, 47,8 százalékosra nőtt. Az egy kiadható szobára jutó bruttó szobaár-bevétel 14 százalékkal meghaladta a tavaly februárit és 7682 forint volt, a teljes árbevétel szobánként 12,5 százalékkal 14 433 forintra emelkedett.
A kereskedelmi szálláshelyek bruttó szállásdíjbevétele 12,2 százalékkal 12,279 milliárd forintra, összes árbevétele 9,9 százalékkal 23,116 milliárd forintra emelkedett. A javuló életszínvonalra utalhat az is, hogy a növekedésnél kisebb mértékben bővült a Széchenyi Pihenőkártya használata. Ezzel ugyan a kártyatulajdonosok 2,3 százalékkal többet, 945 millió forintot költöttek a kereskedelmi szálláshelyeken, de ahogy fent jeleztük, a belföldi forgalom ennél nagyobb 5,2 százalékos mértékben növekedett. A kereskedelmi szálláshelyek közül 1661 helyen fogadták el pihenőkártyát.
Az év első két hónapjában 8,1 százalékkal több vendégéjszakát regisztráltak a szálláshelyeken, a külföldiek 10,7, a belföldiek 5,4 százalékkal nagyobb forgalmat generáltak. Az összes bevétel 10,3 százalékkal 47 milliárd forintra emelkedett, ebből a szállásdíjak 12,3 százalékos emelkedéssel 25,4 milliárdra rúgtak, míg a vendéglátásból 6,3 százalékkal 11 milliárd forintra nőtt, derült ki a KSH adataiból.
mfor.hu