4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Határozott lépéseket tettek Húszak (G20) csütörtöki londoni találkozójukon annak érdekében, hogy a világgazdaság ismét talpra álljon. Többek között konjunktúra élénkítés, és a szegényebb országok növekvő hitelezéséről is döntöttek.

Több százmilliárd dollárral nő a Nemzetközi Valutaalap (IMF) mozgósítható tőkekészlete, és több ezer milliárd dollár jut a már bejelentett és megkezdett növekedésösztönző intézkedések révén a világgazdaság újjáélesztésére, jelentették be hivatalosan a csütörtöki londoni G20-csúcstalálkozó végén. A rendezvényen megállapodtak a nemzetközi pénzügyi rendszer ellenőrzésének jelentős szigorításában is.

Gordon Brown, a vendéglátó brit kormányfő bejelentése szerint összesen 1100 milliárd dollár pótlólagos forrás áll az IMF és más hivatalos nemzetközi kölcsönző intézetek rendelkezésére.

A londoni G20-csúcsértekezletről kiadott, 29 pontos közös közleményben a Húszak nem vállaltak kötelezettséget további közvetlen, költségvetésből fedezett gazdaságélénkítő lépésekre, de leszögezik, hogy 2010 végéig összesen ötezer milliárd dollár áll rendelkezésre a világgazdaság újjáélesztésére. A kommüniké ezt "példa nélküli és összehangolt költségvetési expanziónak" nevezi.

A Húszak közleménye szerint "vége a banki titkolózás korszakának", és a G20-csoport fellép az adómenedékek, illetve az ezek felszámolásában együttműködésre nem hajlandó országok ellen. Ez utóbbiakról a fejlett ipari gazdaságok alkotta OECD külön listát állított össze.

A fentiek fényében talán nem véletlen, hogy "Fordulópont a világgazdaság helyreállításában" szavakkal minősítette a csütörtöki londoni G20-as csúcsértekezlet általa "példátlannak" nevezett eredményét az amerikai elnök, Barack Obama.

A csúcsértekezlet után rendezett sajtóértekezletén Obama úgy vélte, hogy "a példátlan intézkedések egész sora", bár "nem csodaszer, de kritikus mértékben" azt szolgálja, hogy újrainduljon a növekedés, és megakadályozzák "a mostanihoz hasonló válság megismétlődését.

Véget akarunk vetni a szappanbuborék-gazdaságnak - mondta az amerikai elnök, arra célozva, hogy a fellendülést ne kövesse minduntalan visszaesés. A kiegyensúlyozáshoz hozzá fog járulni a csúcstalálkozó másik döntése arról, hogy a nemzetközi pénzügyi piacokra és pénzügyi termékekre jobban és szigorúbban kell felügyelni, és erre új nemzetközi testületet is létrehoznak. Obama hangsúlyozta, hogy a Húszak elkötelezettek "az átfogó szabályozási reform" mellett. Hozzátette: a Húszak határozottan elvetették a protekcionizmust.

Előzőleg, szintén londoni sajtóértekezletén az Európai Bizottság elnöke, José Manuel Barroso azt mondta, hogy a vártnál nagyobb a G20-as csúcs eredménye. Hangsúlyozta, hogy a megállapodások "egységünk és eltökéltségünk valódi jelei". Elmondtuk, hogy mit fogunk tenni, most megtesszük, amit mondtunk - ígérte az EU-bizottság elnöke.

Az elmúlt időszakban meglehetősen kritikus hangot megütő Soros György is dicséretben részesítette a világ vezetőit, mondván: "hosszú idő óta először fordult elő, hogy a kormányok elébe vágnak az eseményeknek", és nem pedig a fejlemények után kullognak, amikor baj van. Úgy vélte, a Húszak (G20) csütörtöki londoni csúcsértekezletének eredményei "nagyobbak a vártnál".

A CNBC televíziónak Londonban nyilatkozva Soros azt mondta, szerinte a legfontosabb eredmény a Nemzetközi Valutaalapnak (IMF) adott felhatalmazás, hogy további 250 milliárd dollár saját "új pénzt" bocsáthat ki - saját "valutájában", SDR-ben (SDR: különleges lehívási jogok). Ez azért fontos, mert nagy segítség lehet azoknak a kisebb országoknak, amelyeknek nincs lehetőségük "beindítani a saját bankóprésüket", magyarázta Soros György.

A csúcsértekezlet másik jelentős eredményéről, a pénzügyi piacok és a pénzügyi termékek szigorúbb felügyeletéről és ellenőrzéséről azt mondta: a piacok az elmúlt években "szabad kezet kaptak, és ez nem egészséges", mindazonáltal tudomásul kell venni, hogy jövőbeli fejlemények előrejelzésében "a felügyelők sem tudnak okosabbak lenni, mint a piacok".

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!