4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Negatív Magyarország minősítése szempontjából, hogy négy hónap után sem sikerült megkezdeni a hivatalos tárgyalásokat a nemzetközi szervezetekkel - figyelmeztet hétfői elemzésében az egyik nagy hitelminősítő. A hírre gyengülni kezdett a forint, percek alatt 293-ig ugrott az euró jegyzése. Mfor.hu-háttér.

A Moody's már kezdi

Negatív Magyarország hitelbesorolása szempontjából, hogy négy hónap alatt nem sikerült megállapodnia egy hitelkeretről a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az Európai Unióval - figyelmeztet a Moody's elemzője. A hitelminősítő szakembere szerint a megállapodás hiánya miatt kihívás lehet az ország finanszírozása, a magas forintkamatok pedig megkérdőjelezik az adósság fenntarthatóságát.

Alpona Banerij, a hitelminősítő elemzője kiemeli: hazánk teljes finanszírozási szükséglete idén elérheti a 15 milliárd eurót (5 milliárd deviza-, a többi lejáró forintkötvény), ami az éves GDP 16 százaléka, ez pedig a legmagasabb arány a régióban. Az elemző emlékeztet arra, hogy az Európai Bizottság éppen a múlt héten jelentette be, hogy a magyar kormány továbbra sem tudott minden kérdésre megnyugtató választ adni, így kérdéses, mikor kezdődhetnek meg a hivatalos tárgyalások.

"Az emelkedő finanszírozási költségek és a törékeny befektetői hangulat megerősítik egy külső finanszírozási program szükségességét Magyarország számára" - olvasható a Moody's hétfői elemzésében.

Az elmúlt hetekben éppen a Moody's volt az, mely már az uniós kohéziós források lehetséges felfüggesztését is negatívnak minősítette hazánk hitelminősítése szempontjából. Mindez azért érdekes, mert november 25-én a Moody's volt az első, mely a befektetésre nem ajánlott (bóvli) kategóriába vágta hazánk besorolását, majd őket követte a Standard & Poor's és a Fitch Ratings. A magyar besorolás kilátása mindhárom cégnél negatív, ami további leminősítés veszélyét helyezi kilátásba.

Rögtön megérezte a forint

A hitelminősítő kommentárjának megjelenése után rögtön gyengülésnek indult a forint a bankközi devizapiacon, a kora reggeli 292 körüli szintről néhány perc alatt 293 fölé ugrott az euró jegyzése. Tíz óra előtt nem sokkal 293,11 forintot kellett fizetni egy euróért, ami 0,39 százalékkal volt magasabb a pénteki jegyzésnél. A dollárral szemben 223,73-ig gyengült a magyar fizetőeszköz, míg a svájci frank 243,17 forintba került délelőtt.

A Moody's nyilatkozata azért különösen rossz hír, mert egyelőre még a hivatalos tárgyalások sem kezdődtek meg hazánk és a nemzetközi szervezetek között, így nem is várható a megállapodás gyors bejelentése. A kormány ugyan folyamatosan igyekszik azt kommunikálni, hogy bármikor készen áll megkezdeni a tárgyalásokat, azonban az Európai Unióval néhány vitás kérdésben továbbra sem sikerült megállapodni, márpedig Brüsszel korábban ezeket szabta a tárgyalások feltételéül.

Az elmúlt hetekben néhány nemzetközi elemző már arra hívta fel a figyelmet, hogy esetleg a magyar kormány csak taktikázik az IMF-megállapodással, valójában nem is akar megegyezni a Valutaalappal, csak próbálja kihúzni, amíg javul majd a piaci hangulat. (Zsiday Viktor már tavaly november közepén IMF-blöffről írt.)

Londoni elemzők éppen a múlt hét végén vélekedtek úgy, hogy várhatóan csak a nyáron sikerül majd tető alá hozni az újabb hitelmegállapodást. A Morgan Stanley azt írta: a kormánynak valószínűleg el kell fogadnia, hogy  "elkerülhetetlen a szuverenitás valamelyes mértékű feladása" az IMF/EU-megállapodás fejében. A Barclays Capital megerősítette azt a várakozását, hogy az IMF/EU-programról szóló hivatalos tárgyalások "nehezek és időigényesek" lesznek, és több tárgyalási fordulóra lesz szükség a megállapodásig.

A Morgan Stanley szerint "kevés hozadéka lenne, ha Magyarország otthagyná a tárgyalóasztalt ... az euró forintárfolyamának legutóbbi megugrása is arra hívta fel a figyelmet, hogy a kockázati környezet mennyire volatilis, és hogy milyen értékes lehet egy védőháló".

A fentiek után már csak az a kérdés, kitart-e még néhány hónapig a hitelminősítők és a piac türelme, amíg minden vitás kérdésben sikerül megegyezni az IMF-fel és az EU-val.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!