5p

Drasztikus megszigorító intézkedéseket jelentett be Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a mai ötpárti egyeztetésen: megszüntetik a 13. havi bért, és limitálják a 13. havi nyugdíjakat. Minderre a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) megkötendő megállapodás miatt van szükség. Bár a felvenni kívánt hitel egyéb feltételeit és nagyságát a miniszterelnök továbbra sem árulta el, sajtóinformációk szerint az 10 milliárd euró körül lehet. A Fidesz közölte: nem fogja megszavazni az intézkedéseket, és azt is sérelmezi, hogy a megállapodásról csak utólag értesítette a pártot a kormány. Kósa Lajos alelnök ismét felvetette a válságkezelő kormány gondolatát. Mfor.hu tudósítás.

Gyurcsány: "Visszaeshet az ország GDP-je" (Fotó: MTI)

Gyurcsány Ferenc szerint ebben a helyzetben négy intézkedést kell meghozni: 2009-ben a közszférában nem jár a 13. havi bér, a jelenlegi szinten kell tartani a béreket, 13. havi nyugdíj csak az öregségi nyugdíjkorhatárt, azaz a 62 éves kort betöltőknek jut majd, és ennek összege nem lehet 80 ezer forintnál magasabb jövőre.

A miniszterelnök a parlamenti pártokkal kezdeményezett egyeztetésen elmondta: a legrosszabb esetre, vagyis egy recesszióval küszködő európai környezetre kell felkészülni. Eszerint az ország GDP-je jövőre egy százalékkal visszaesik, a hiánycélt pedig 2,6 százalékra csökkentik.

Mit kért az IMF?

Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta: a valutaalap mindössze két ésszerű dolgot kért. Egyrészt azt, hogy csak annyi kiadást vállaljon az ország, amennyire pesszimista forgatókönyv esetén is biztosan van pénz. Másrészt ne vegyen magára olyan kötelezettséget, amellyel a költségvetés bevételeit csökkentené.

A megállapodás nem növeli Magyarország hitelterheit, szögezte le a kormányfő. Gyurcsány Ferenc szerint - ha a parlamenti pártok erről meg tudnak állapodni - a kormány kész arra, hogy már 2009-ben csökkentse a munkabérre rakódó terheket. Hozzátette: két ponton igazítanák ki a segélyezési rendszert, amelynek hatása a rászorultsági elv erősödése lenne, eszköze pedig az együttműködésre késztetés.

A kormánynak célja tovább, hogy még kevésbé legyünk rászorulva a külföldi forrásokra. Ennek érdekében azt tervezi, hogy a jövő évi GDP-arányos államháztartási hiánycél még alacsonyabb legyen (2,6 százalék), mint a két hete tervezett (2.9 százalék, az eredeti terv 3,2 százalék volt).

Magán is spórol az állam

Az állami vállalatok vezetőinek tiszteletdíját tíz százalékkal csökkentik, a következő években jutalmat, prémiumot, 13. havi juttatást nem kapnak. Korlátozzák az állami autó-, telefon- és bútorbeszerzéseket, emellett létrehoznak egy 1000 milliárd forintos stabilizációs és reformalapot. A cél, hogy mérsékeljék a recesszió hatásait, csökkenjen a vállalkozások működési kockázata, illetve segítsék a kilábalást, a munkahelyek megőrzését és a piacszerzést.

Az ötpárti egyeztetésen az is kiderült, hogy a kormányzat nem tervezi új költségvetés benyújtását, hanem a már tárgyalás alatt lévő törvényjavaslatot kívánja módosítani. Veres János pénzügyminiszter a frakciók képviselői által feltett kérdésekre válaszolva azt mondta: az IMF előtt elsőként az unióhoz, valamint az Európai Központi Bankhoz fordult a kormány, de ennek a helyzetnek a kezelésére az EU-ban nincs gyakorlat, sem forrás.

Ennek némileg ellentmond, hogy Amelia Torres, Joaquin Almunia pénzügyi biztos szóvivője egy brüsszeli sajtótájékoztatón kedden azt közölte, hogy az EU "pénzügyi segítség nyújtására készül Magyarország számára". Tájékoztatása szerint a megbeszélések még folynak.

Fidesz: mondjon le a miniszterelnök!

A Fidesz kész arra, hogy az ország megmentése érdekében együttműködjön, de ennek megvan a megfelelő rendje, nem lehet megkerülni a Parlamentet - közölte Kósa Lajos, a Fidesz alelnöke a kormányfő és a parlamenti pártok keddi egyeztetésén. Hangsúlyozta: válságkezelő kormányra van szükség, és arra, hogy a miniszterelnök visszaadja mandátumát.”Annak esélye szinte zéró, hogy Gyurcsány Ferenccel kilábal az ország a válságból" – tette hozzá. Kifogásolta, hogy nem lehet tudni, mi van az IMF-fel kötendő megállapodás-tervezetben, és az egyeztetés ilyen formában szerinte csak PR-célokat szolgál.

„Az ellenzék kész az együttműködésre, azonban az alkotmány működését a válság nem függesztette fel” – figyelmeztetett. Kósa egyúttal felszólította a miniszterelnököt, adja vissza megbízatását a köztársasági elnöknek, és így a parlamenti többséget élvező új kormány jöhet létre.

Fodor Gábor szerint a kormány által tervezett intézkedések jelentős része elkerülhetetlen. Az SZDSZ elnöke emlékeztetett arra, hogy ők mindezt már korábban megmondták. Hangsúlyozta: támogatják az IMF-fel kötendő megállapodást, de annak részleteit is meg kell ismerniük, amire a nyilvános ülés nem alkalmas. Úgy véli, az irány helyes lehet, de nem átmeneti kezdeményezésekre, hanem reformértékű lépésekre van szükség.

A költségvetésben 1000-1100 milliárd forintos megtakarítást kell elérni a válság leküzdése érdekében, amelyből az azonnal bevezethető intézkedések 500 milliárdot jelenthetnek - mondta Dávid Ibolya, az MDF elnöke. A 13. havi nyugdíj egy éves felfüggesztése 2009-ben, a közszféra és közalkalmazottak 13. havi juttatásainak befagyasztása még idén, a jutalmak és bonuszok 2008. évi eltörlése, ezek az MDF válságkezelő programjának legfontosabb elemei, amelyek 500 milliárd forintos megtakarítást hozhatnak jövőre, fűzte hozzá Dávid Ibolya.

VMI

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!