5p

A nemzetközi szervezet szerint idén csökken a gazdaságunk teljesítménye, majd jövőre enyhe emelkedést tartanak elképzelhetőnek. Ezzel a friss jóslatuk nagyjából illeszkedik a piaci várakozásokhoz, az egyetlen meglepő elem, hogy 2013-ban komoly zuhanást várnak az inflációban. Mfor.hu-háttér.

Idén visszaesés, jövőre talán egy kis növekedés

Kedd reggel hozta nyilvánosságra World Economic Outlook című kiadványának frissített változatát a Nemzetközi Valutaalap (IMF), a dokumentumban a tagállamok gazdasági kilátásait vizsgálja a szervezet. Magyarországgal kapcsolatban idén 1 százalékos visszaesést, míg 2013-ban 0,8 százalékos gazdasági növekedést tartanak elképzelhetőnek Washingtonban. Ez nagyjából szinkronban van a kormány múlt pénteken frissített makrogazdasági pályájával, hiszen a kabinet idén 1,2 százalék körüli csökkenéssel, majd jövőre egy százalékos növekedéssel kalkulál.

Ha bejön az IMF becslése, akkor idén és jövőre is alulteljesítjük a feltörekvő európai régiót, melytől 2012-ben 2 százalékos, majd 2013-ban 2,6 százalékos GDP-bővülést várnak. A régiós országok közül szinte mindenki lehagyhat bennünket, hiszen a lengyelek 2,1 százalékkal, a románok 2,5 százalékkal, a bolgárok 1,5 százalékkal, míg a szerbek 2 százalékkal növekedhetnek 20123-ban. Nem is beszélve a balti államokról, melyek 3-3,5 százalékos bővülésnek nézhetnek elébe.

Talán csak a cseh gazdaság küzd hasonló problémákkal a régióban, mint a magyar, tőlük hajszálra ugyanolyan teljesítményt várnak az IMF közgazdászai idén és jövőre, mint tőlünk. A szlovák gazdaság a becslések szerint továbbra sem fékez, 2013-ban 2,8 százalékkal növekedhet. Európa egészében az IMF szakértői az idén minimális, 0,1 százalékos növekedést valószínűsítenek, míg jövőre 0,8 százalékos lehet a javulás. Ezen belül a perifériára szorult államok szenvedhetnek továbbra is, Görögország például újabb 4 százalékos gazdasági visszaesésre számíthat, de csökkenhet a spanyol, a portugál és az olasz gazdaság teljesítménye is.

Mitől zuhan ekkorát az infláció?

Térjünk vissza Magyarországra: az IMF frissített prognózisa szerint az infláció idei üteme 5,6 százalék lehet, ez megfelel a piaci konszenzusnak. Ugyanakkor 2013-ra mindössze 3,5 százalékos pénzromlással számol a szervezet, ami meglehetősen óvatos becslés, hiszen nagyon ritkán van példa arra, hogy egy év alatt két százalékot essen az inflációs ráta. Ráadásul ugyan a tavalyi adóemelések idén novemberben kikerülnek a bázisból, de a kormány tovább emeli a jövedéki adót, a telefonadó is emelheti az árakat, illetve januárban jön a tranzakciós illeték, melynek szintén nem tudni, milyen hatásai lesznek.

Összefoglalva tehát az IMF inflációs prognózisa meglepően alacsony, hiszen a Magyar Nemzeti Bank (MNB) néhány hete publikált inflációs jelentésében például 5 százalékos átlagos drágulással számol még jövőre is.

A Valutaalap szakemberei szerint idén a GDP 2,6 százaléka, majd jövőre 2,7 százaléka lehet a folyó fizetési mérlegünk többlete, vagyis ennyivel tudja hazánk finanszírozni a külföldet. 2017-re azonban már arra számítanak, hogy ismét a GDP 2,2 százalékának megfelelő hiányunk lesz. A munkanélküliség területén ugyanakkor egyelőre nem számíthatunk kedvező irányú változásra, hiszen az idei 10,9 százalékról 2013-ban is csak 10,5 százalékra csökken majd az állástalanok aránya.

A jelentés szövege egyébként egy mondatban foglalkozik konkrétan Magyarországgal: "A feltörekvő Európában a fiskális konszolidáció iránti igény eltérő, a magas adóssággal és a piaci volatilitásnak való nagy kitettséggel rendelkező országokban, mint Magyarországon folytatni kell a konszolidációt".

A Valutaalap szakértői a jelentés végén kiemelik, hogy a jelenlegi előrejelzést a július végéig nyilvánosságra hozott makrogazdasági pálya és az addig megszületett törvények függvényében fogalmazták meg. Vagyis ezekben a prognózisokban még nincs benne a múlt pénteken bejelentett újabb költségvetési csomag, a következő frissítés pedig csak jövő áprilisra várható a Valutaalaptól.

Nagyon elszállhat a hiány jövőre

Szintén kedden jelent meg az IMF legfrissebb Fiscal Monitor nevű kiadványa. Eszerint a szervezet közgazdászai az idén 2,9 százalékos, jövőre pedig 3,7 százalékos hiányt várnak Magyarországon. Fontos kiemelni, hogy ebben szintén nem szerepel a múlt pénteki 400 milliárd forintos csomag, mely a kormány szerint biztosíthatja a 2,7 százalékos deficit elérését. 

Az IMF által kiválasztott feltörekvő országok közül idén hazánknak a harmadik, míg jövőre a második legnagyobb a finanszírozási szükséglete. 2013-ban a szervezet által várt 3,7 százalékos hiány mellett a GDP 15,2 százalékát teszi ki a lejáró adósságunk, vagyis összesen a nemzeti össztermék 18,9 százaléka a finanszírozási szükségletünk. 

Hosszabb távon a július végén ismert keretek között 2014-től folyamatosan 3,8 százalékos hiányra számít évről évre a Valutaalap. A büdzsé elsődleges egyenlege, vagyis a kamatkiadások nélkül számított egyenleg viszont enyhe pluszt mutathat minden évben. 

A magyar államadósság-csökkentésben nem hisz a szervezet, hiszen az idei 74 százalékos bruttó GDP-arányos adósságráta szerintük jövőre 74,2 százalékra emelkedik, majd 2017-ig fokozatosan kúszik fel 76,6 százalékra. 

Beke károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!