8p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Miközben csütörtök éjjel a Moody's az eddigi "Baa3"-ról egy fokozattal "Ba1"-re rontotta a magyar kormánykötvény-osztályzatot, és az új besorolásra is további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást hagyott érvényben, addig az S&P azt közölte, hogy döntésével valószínűleg megvárja az IMF-EU-tárgyalások kimenetelét. A Moody's-nál 1996 óta voltunk a befektetési sávban.

A Moody's indoklása szerint növekszik a bizonytalanság azzal kapcsolatban, hogy Magyarország teljesíteni tudja-e a költségvetési konszolidáció és a közadósság-csökkentés középtávú célkitűzéseit, különös tekintettel a magyar gazdaság egyre korlátozottabb középtávú növekedési kilátásaira.

A hitelminősítő szerint emellett Magyarország "egyre fogékonyabb az eseménykockázatokra" a magas államadósság-teher, a külföldi befektetőktől való erőteljes függés és a jelentős finanszírozási igények miatt, miközben erősödik a külső piaci volatilitás is.
A Moody's közölte: véleménye szerint e tényezők együttes hatása kedvezőtlenül fogja érinteni a kormány pénzügyi erejét, és gyengíti sokktűrő kapacitását. A negatív kilátás érvényben hagyása az azzal kapcsolatos bizonytalanságot tükrözi, hogy az ország képes-e ellenállni az európai szuverén adósságválságból eredő potenciális eseménykockázatoknak.
 
A hitelminősítő szerint a 2010 végén mért 81 százalékos GDP-arányos államadósság-ráta "érdemben meghaladta" a "Baa3" besorolású országokra jellemző középértéket. Jóllehet a magyar kormány elkötelezte magát amellett, hogy 2018-ig 50 százalékra csökkenti az államadósság-rátát, továbbra sem egyértelmű az ennek elérését célzó középtávú kormányzati stratégia. Emellett az, hogy a kormány eddig egyszeri intézkedésekre támaszkodott - mint például a nyugdíjalapok vagyonának likvidálása -, hosszú távon nem fogja javítani az adósság fenntarthatóságát - fogalmazott a leminősítéshez fűzött elemzésében a Moody's.
 
Bár a 2012-es költségvetés - szerkezeti reformok és ad hoc jövedelemtermelő intézkedések révén - 2,5 százalékos államháztartási hiányt tűzött ki célként, a Moody's szerint azonban a kormányt e cél elérésében korlátozni fogja a magasabb finanszírozási költség és az alacsony növekedéssel jellemzett környezet. 
A cég szerint az is csak "korlátozottan látható", hogy a kormány az alacsony növekedési környezetben miképp tervezi elérni a konvergencia-programban 2013-ra szereplő 2,2 százalékos hiánycélt.
 
A Moody's közölte, hogy az eddigi 2,7, illetve 2,6 százalékról 1,5, illetve 0,5 százalékra módosította a magyar gazdaság idei és jövő évi növekedésére adott előrejelzését.
 
Az elemzés szerint a magánszektorbeli adósságleépítésből eredő gyenge hazai kereslet, valamint az olyan strukturális korlátok, mint a magas munkanélküliség és az alacsony foglalkoztatottság, még tovább gyengítik az ország középtávú növekedési potenciálját. A külső tényezők közül Magyarországot a fő kereskedelmi partnerek, különösen Németország meggyengült növekedési kilátásai érintik.
 
A Moody's szerint emellett a nem teljesítő kinnlevőségek emelkedő aránya, a bankok jövedelmezőségét érintő legutóbbi kormányzati intézkedések, valamint a külföldi tulajdonos bankok csökkenő likviditásnyújtási képessége korlátozza a magyar bankrendszer képességét is arra, hogy hitelkihelyezésekkel támogassa a növekedést.
 
A hitelminősítő elemzése szerint az osztályzatrontás másik fő tényezője az ország sebezhetősége a külső sokkoktól. Ez az államadósság szerkezetéből ered, amely finanszírozási költségnyomásnak teheti ki a kormányt.
 
A Moody's ezzel kapcsolatban kiemeli, hogy az államadósság hozzávetőleg 64 százalékát nem rezidens befektetők tartják; ennek kétharmada devizaadósság. Ráadásul a kormány bruttó hitelfelvételi igénye jelentős lesz a következő három évben. Az ország általános adósságdinamikáját máris erőteljesen érinti a forint gyengesége, és a gazdaságpolitika hatékonysága körüli bizonytalanság még inkább kikezdheti a piaci bizalmat.
A Moody's szerint az is a finanszírozási kihívásokat tükrözi, hogy Magyarország nemrégiben a Nemzetközi Valutaalaphoz és az EU-hoz fordult. Ha a tárgyalások a kormány által elérni kívánt finanszírozási védőhálóról sikerrel járnak, az csökkentheti az azonnali finanszírozási kihívásokat, ám a Moody's szerint a kormányadósság-szerkezet még egy ilyen megállapodás esetén is sebezhető maradna középtávon a sokkhatásoktól, és ez nem összeegyeztethető az eddigi "Baa3"-as besorolással.
 
A Moody'a a kilátásokkal kapcsolatban azt közölte, hogy megfontolás tárgyává tenné Magyarország további államadósi leminősítését, ha elmarad az előrelépés a szerkezeti reformokban és a középtávú terv végrehajtásában, és emiatt jelentősen gyengülne a kormány pénzügyi ereje. Ez tartós árfolyamnyomást és növekvő finanszírozási költségeket okozhat.
 
A Moody's ugyanakkor megfontolná a kilátás stabilizálását a "Ba1"-es kötvényosztályzaton - ami hosszabb távon felminősítéshez vezethet -, ha az ország fenntartható konszolidációs pályára lépne, aminek részét képezné a középtávú terv és a konvergencia-program következetesebb végrehajtása, lehetőleg újrainduló, robusztus gazdasági növekedéssel alátámasztva.
 
Az S&P még kivár
 
A Moody's-zal szemben a Standard & Poor's azt közölte, hogy tovább folytatja a magyar adósbesorolás két hete elkezdett negatív kihatású felülvizsgálatát, de a magyar osztályzatról szóló döntésével valószínűleg megvárja az IMF-EU-tárgyalások kimenetelét.
 
A világ legnagyobb hitelminősítő csoportja csütörtöki londoni elemzésében utalt annak lehetőségére is, hogy egy IMF/EU-megállapodás elháríthatja azokat az okokat, amelyek Magyarország leminősítéséhez vezethetnek. Az S&P november 11-én közölte, hogy negatív megfigyelés alá vette Magyarország devizában és forintban fennálló szuverén adósságának befektetési ajánlású, "BBB mínusz/A-3" szintű osztályzatait, arra a véleményére hivatkozva, hogy a külső pénzügyi és gazdasági környezet gyengülésével növekszenek a magyar hitelképességet terhelő, lefelé ható kockázatok.
 

A vizsgálat folytatásáról szóló csütörtök esti újabb londoni közleményében az S&P úgy fogalmazott: a magyar adósosztályzatok jelenlegi felülvizsgálati státusa a leminősítés valószínűségét tükrözi abban az esetben, ha a gazdasági növekedési kilátásokat, valamint a költségvetési és külső mérlegteljesítményt rontja a magyar gazdaságpolitikai környezet "gyengébb kiszámíthatósága és hitelessége". Mindazonáltal egy IMF/EU-program feltételrendszere - különösen egy olyan programé, amely finanszírozási csomagot is tartalmaz - elháríthatja e gazdaságpolitikai következményeket.

 
A cég közölte, hogy a magyar gazdaságpolitikai keretekről alkotott véleményét részben azok a hivatalos intézkedések alakítják, amelyek a Standard & Poor's megítélése szerint csorbították a magyar felügyeleti szervek függetlenségét, és bonyolultabbá tették a működési környezetet a befektetők számára. A cég véleménye szerint a magyar hitelképességre ható, lefelé mutató kockázatok mindemellett a globális és a hazai gazdasági környezet romlásával is erősödnek.

A hitelminősítő szerint különösen az egyes szolgáltatási üzletágakra - a távközlési, az energiaipari, a pénzügyi és a kiskereskedelmi szektorokra - kirótt átmeneti adóemelések hátráltathatják a beruházásokat és a munkahelyteremtést rövid távon. Ezek az adóemelések olyan időszakban korlátozzák a növekedési kilátásokat, amikor a nyitott magyar gazdaságot terhelő kockázatok növekszenek a bizonytalan világgazdasági kilátások miatt - áll az elemzésben.
 
A Standard & Poor's szerint emellett a devizaalapú jelzáloghitelek kedvezményes árfolyamokon lehetővé tett előtörlesztése tovább szűkítheti a magyar gazdaság hitelellátását. A hitelminősítő ugyanakkor felidézi, hogy a magyar kormány a múlt héten hivatalosan megkereste a Nemzetközi Valutaalapot és az EU-t egy új finanszírozási egyezmény ügyében, és a magyar kormány szerint 2012 februárjára megszülethet a megállapodás. 

Ezzel kapcsolatban az S&P csütörtökön közölte, hogy "valószínűleg 2012. február vége előtt" határoz a magyar adósosztályzatra bejelentett felülvizsgálat eredményéről, amikor már több információja lesz az IMF/EU-megállapodás elérésének valószínűségéről. A Standard & Poor's a felülvizsgálatot bejelentő november 11-ei közleményében eredetileg még azt jelezte, hogy november végéig tervezi meghozni döntését.
 
Fitch Ratings
 
A három nagy közül az egyedüli európai, a Fitch Ratings nem szólalt meg csütörtökön, ők továbbra is a befektetési ajánlású sávban, annak alsó szélén, "BBB mínusz" osztályzattal minősítik hazánk adósságát. 

MTI/mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!