3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A jelenlegihez képest gyökeresen új szabályozást kezdeményez az amerikai kormány a pénzügyi rendszer ellenőrzésére annak érdekében, hogy az ne fenyegethesse a gazdaság egészét - jelentette be Timothy Geithner pénzügyminiszter csütörtökön.

Az új szabályok egyszerűbbek lesznek, könnyebben betarthatók, így stabilabb, rugalmasabb rendszert fognak eredményezni - mondta egy kongresszusi meghallgatáson. Közölte: az elmúlt másfél év tapasztalata azt mutatja, hogy a rendszer toldozgatása-foltozgatása nem vezet sehová, ezért átfogó változtatásra, egyebek között egy rendszerszintű szabályozó intézmény kialakítására van szükség, amely felügyeli a pénzügyi rendszer szereplőit. Nem említette, hogy melyik intézmény látná el a rendszer stabilitását biztosítani hivatott új szabályozó szerv szerepét. Elemzők azonban tudni vélik, hogy a szövetségi tartalékbank-rendszert, a Fedet ruháznák fel ezzel a jogkörrel.

A pénzügyi táca vezetője azt is közölte: a fedezeti alapoknak és más nagy privát befektetési társaságoknak, kockázati tőkealapoknak kötelezően be kell majd jegyeztetniük magukat a tőzsdefelügyeletnél. Ez eddig önkéntes alapon történt.

Geithner az AIG példáját felhozva leszögezte: véget érnek azok az idők, amikor egy nagy biztosító úgy teheti kockára vagyonát például a hitelpiaci kötvénybiztosítási csereügyeletekkel (CDS), hogy senki nem gyakorol ellenőrzést és nincs megfelelő fedezet a vállalat és az adófizetők védelmében.

Kifejtette, a rendszerszintű kockázatok kiszűrése érdekében jelentősen meg kell növelni azon pénzintézetek tőketartalékára vonatkozó előírásokat, amelyek veszélyeztethetik a rendszer stabilitását. A tőzsdefelügyeletnek továbbá ki kell dolgoznia egy olyan szilárd követelményrendszert a pénzpiaci alapok számára, hogy csökkenteni lehessen a gyors tőkekivonások kockázatát - fejtette ki a pénzügyminiszter tervét, amely kongresszusi jóváhagyást igényel.

Az Obama-kormány elképzelése szerint nemcsak a nagy pénzügyi intézmények, továbbá a befektetési alapok ellenőrzését szigorítanák meg, hanem szoros szövetségi szabályozás vonatkozna sok olyan összetett származékos hitelpiaci eszközre, amely kereskedelmének szabályozatlansága nagy mértékben hozzájárult a jelenlegi krízishez. A kormány ugyancsak szabályozná a pénzintézetek egymás közötti, eddig nem felügyelt tranzakcióit, egységesítenék a fizetési eljárásokat a csődhelyzetek veszélyének csökkentésére.

Geithner azt mondta, hogy a fedezet nélküli, "meztelen" CDS-ek betiltása nem szükséges, mert nehéz elkülöníteni azokat az egészséges ügyletektől. Ha ez lehetséges lenne, már régen megtették volna - tette hozzá. Az amerikai pénzügyminiszter azt is megjegyezte: reménye szerint sikerül együttműködni az európai vezetőkkel egy olyan globális keret megteremtésében, amely megfelelő globális felügyeletet biztosít, hogy nemzetközi szinten ne uralkodjanak "balkáni állapotok".

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!