14 ember meghalt, több mint százan megsérültek, amikor egy kisbusz a tömegbe hajtott Barcelona egyik népszerű turistautcájában csütörtök délután. A tragikus cselekményben az áldozatok száma mellett az is figyelemre méltó, hogy a hírek szerint 34 ország állampolgára sérült meg, köztük könnyebben egy magyar is.
Barcelona az európai turizmus egyik legkedveltebb célpontja, ráadásul az idegenforgalmi szezon egyik legforgalmasabb hetében járunk. Kérdéses, hogy a merénylet miatt mennyien fogják az idei nyaralásukat megszakítani, vagy ha még csak előtte állnak, akkor elhalasztani, ám a szakértők szerint a terrortámadás az idegenforgalmi szakma számára is csapást jelent.
A mostani támadás ugyan kevesebb áldozattal járt, mint a 2004-es madridi robbantásos vonatszerencsétlenség, ám jelezte a turisták védtelenségét. A mostani már a sokadik gépjárművel elkövetett terrorakció volt, amelyek közül a tavaly júliusi nizzai és a decemberi berlini is napokig uralta a nemzetközi sajtót. Az idegenforgalmi hatását ezeknek mégsem tartották olyan jelentősnek az elemzők, mint a mostani esetét.
Spanyolország a folyamatosan fejlődő globális turizmus három legfőbb célpontjának egyike, és ezen belül is kitüntetett szerepe van a katalán városnak. 2016-ban 76 millió külföldi látogatott az ibériai országba, melyből 8 millió a katalán várost kereste fel. Ráadásul az itteni kikötők a legfontosabbaknak számítanak a vitorlások piacán.
Az elmúlt években tehát rekordszámú látogató érkezett Barcelonába, érdekesség, hogy a turizmus már olyan terheléssel jár a város számára, hogy polgári mozgalom indult annak korlátozására. A helyiek persze nem ilyen módon szerették volna elérni a kevesebb látogatót, ám az első előrejelzések szerint a terrortámadás vissza fogja vetni a turizmust.
Mindez pedig a pénteki tőzsdei kereskedésben számos részvény árfolyamán tükröződött. Szinte az összes nagy légitársaság papírja veszteséget szenvedett, így az Air France, a British Airways tulajdonosa az IAG, az easyJet, a Ryanairés a Lufthansa is 3 százalék körüli mínusszal fejezte be a hetet.
A legnagyobb európai utazási iroda, a Thomas Cook a légitársaságokhoz hasonló mínusszal zárt, de a jelentősebb szállodaláncok is lejtőre kerültek a hétvégére.
A pénteken megjelent első prognózis szerint az év hátralévő részében 200 ezer turista fogja elkerülni Spanyolországot a merénylet miatt. Ez ugyanakkor nem meglepő, az elmúlt időszakban ez már jellemző volt. Tavaly például 6 százalékkal esett vissza a franciaországi idegenforgalom a terrorakciók miatt. Hasonló volt a helyzet az utóbbi időben Törökország, Egyiptom, és Tunézia esetében, ahol a merényletek mindenhol visszavetették a látogatók számát. Ha pedig a támadások tovább folytatódnak, szinte biztos, hogy negatív hatással lesznek az idegenforgalomra.
mfor.hu