A munkaügyi ellenőrzések friss adatai szerint a vizsgált cégeknél majdnem minden hetedik dolgozót ért jogsértés. A legtöbbször a munkaidővel, pihenőidővel és rendkívüli munkavégzéssel kapcsolatos visszásságok fordultak elő, írja az azenpenzem.hu.
Az előző évi több mint háromszorosára, 16 százalékra nőtt az agrárvállalkozások által feketén foglalkoztatott dolgozók aránya. Az összes ellenőrzöttnél ez 10,7 százalék, ami tavaly 10,3 százalék volt, öt éve pedig 6,8 százalék.
A legtöbb munkavállaló bejelentés nélkül továbbra is az építőiparban dolgozik, itt javulás érhető tetten, az arány ugyanis a tavalyi 38 százalékról 27 százalékra csökkent. Az ágazatban ugyanakkor rendkívül hosszadalmas a munkáltatók ellenőrzése az alvállalkozói láncolatok felderítése és az együttműködés hiánya miatt, így sok visszaélést nem tudnak felderíteni.
Az építőiparban, mezőgazdaságban a feketefoglalkoztatás a legjellemzőbb szabálysértés, a feldolgozóiparban a megcsúszó bérfizetés és a nem jogszerű túlmunka. A gépiparban a szabadsággal kapcsolatos jogsértések, a kereskedelemben a teljes munkaidőben foglalkoztatott részmunkaidős bejelentése. Vendéglátásban nincs kiemelkedő módszer, az összes jogsértés előfordul. Vagyonvédelemben a feketefoglalkoztatás, munkaszerződés nélküli foglalkoztatás a leggyakoribb probléma.
Az idei első negyedévben a jogsértéseket elkövető 3335 munkáltató közül 307-re szabtak ki összesen mintegy 44 millió forint bírságot. Kisebb cégekre a munkaügyi bírságot helyettesítő figyelmeztetési határozatot 687 esetben hoztak.
Akad olyan munkáltatói húzás, ami ellen hiába érkeztek panaszok, a munkaügyi hatóság „hatáskör illetve, jogsértés hiánya miatt intézkedni nem tud”. Ezek azok az esetek, amikor a cég, illetve a vállalkozó jelezte dolgozójának, hogy bérét a kötelezően előírt szintre csak úgy hajlandó emelni, hogy ugyanezt az összeget elveszi a „mozgóbérből”. Az is gyakori, hogy nem fizetik ki a dolgozóknak a magasabb összegű munkabért vagy megemelik ugyan a bért, de elveszik a cafeteriát.
mfor.hu