3p

Az oroszok tárgyalnának, a franciák az ENSZ Biztonsági Tanácsától várnak lépéseket.

Komoly nemzetközi visszhangot váltott ki, hogy Észak-Korea az ottani hivatalos bejelentés szerint hirdogénbomba robbantást hajtott végre. A földalatti kísérlet kiváltotta rengéseket számos országban – köztük Magyarországon – is észlelték.

Képünk természetesen illusztráció 

A phenjani helyi tájékoztatás szerint a teszt célja annak megerősítése volt, hogy a bomba egy újonnan kifejlesztett interkontinentális ballisztikus rakétára szerelhető, és miután a kísérlet „tökéletesen sikeres" volt, ez beigazolódott. A „kétfokozatú termonukleáris fegyvernek példátlan az ereje" - mondta a hírolvasó bemondó.

A hidrogénbombát termonukleáris bombának is nevezik, és jóval pusztítóbb az atombombánál, amely a maghasadás elvén működik, és ezért hasadóbombának is nevezik.

A kísérlet természetesen diplomáciai reakciókat szült. Emmanuel Macron francia államfő vasárnapi nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy a nemzetközi közösségnek keményen kell reagálnia az újabb észak-koreai nukleáris robbantásra. Az elnök szerint mindenekelőtt arra van szükség, hogy Phenjant visszatérítsék a tárgyalások útjára és rákényszerítsék nukleáris programjának beszüntetésére. Macron arra szólította fel az ENSZ Biztonsági Tanácsát, hogy mielőbb reagáljon a történtekre.

Az orosz külügyminisztérium tárgyalásokra szólított fel az észak-koreai kísérleti robbantás után. Az észak-koreai nukleáris kísérlet után Oroszország minden érintett felet arra szólít fel, hogy térjenek vissza a tárgyalóasztalhoz - szögezte le a nyilatkozat. Moszkva szerint ez az egyetlen eszköz a Koreai-félszigeten kialakult válság rendezésére. Ugyanakkor az állásfoglalás kitér arra is, hogy az észak-koreai kísérleti robbantás súlyos fenyegetést jelent a térség békéjére és biztonságára.

Kína és Dél-Korea ennél élesebben fogalmazott, a két ország élesen elítélte Észak-Korea kísérleti robbantását. A kínai külügyminisztérium közleményben felszólította Phenjant, hogy „hagyjon fel hibás cselekedeteivel, amelyek nem szolgálják érdekeit, és ne súlyosbítsa a helyzetet".

Mun Dzse In dél-koreai elnök a nemzetbiztonsági tanács rendkívüli ülése után „a lehető legszigorúbb büntetést" követelte Észak-Koreának, köztük diplomáciai lépéseket és újabb ENSZ-szankciókat, hogy „teljesen el tudják szigetelni" az országot. Herbert McMaster, az amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója húsz percen át telefonon beszélt vasárnap dél-koreai hivatali partnerével - közölte a szöuli elnöki hivatal.

Frissítés! 

A nap során Donald Trump amerikai elnök is reagált a történtekre. A megbékítés politikája Phenjannal szemben nem működik - hangsúlyozta vasárnapi Twitter-üzenetében. Trump az Egyesült Államok számára rendkívül ellenségesnek és veszélyesnek nevezte a phenjani nukleáris robbantást. Az elnök annak a nézetnek adott hangot, hogy Észak-Korea magatartása fenyegetést jelent Kína számára is, de úgy vélekedett, hogy a pekingi nyomásgyakorlás egyelőre kevés sikerrel járt.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!