2p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kína bejelentette szombaton, hogy lazít kissé a nemzeti deviza, a jüan árfolyamának ellenőrzésén; hétfőtől az eddiginek a duplájára, két százalékra nő a kínai deviza és az amerikai dollár kereskedelmében a maximálisan megengedett napi eltérés.

A jüannal nem lehet szabadon kereskedni. A kínai jegybank minden nap meghatározza a hivatalos középárfolyamot, ettől - az amerikai dollár esetében - legfeljebb egy százalékkal mozdulhat el az árfolyam. Ez a szabály 2012 áprilisa óta volt érvényben, előtte 0,5 százalék volt az engedélyezett maximális napi eltérés a jüan/dollár kereskedelemben.

A hét végi bejelentés szerint hétfőtől már nem egy, hanem két százalék lehet a napi ingadozás. Ez megfigyelők szerint fontos lépés a jüan teljes konvertibilissé tétele felé. A szélesebb árfolyamsáv miatt a kínai vállalatoknak és bankoknak az eddiginél jobban oda kell figyelniük az árfolyam-kockázatra - mutattak rá elemzők.

Ugyanerre utalt a döntést ismertető közleményében a kínai központ bank. A kínai vezetés egy ideje hangsúlyozza, hogy fokozatosan növelné a piac szerepét az állam által uralt kínai gazdaságban.

A kínai hazai össztermék (GDP) 2013-ban 7,7 százalékkal nőtt, ami két évtizedes mélypont. 2014-re 7,5 százalék a hivatalos GDP-növekedési célszám, de a kínai kormányfő a napokban jelezte: Peking rugalmasan kezeli ezt a célt, amíg elegendő számú új munkahely keletkezik.

A kínai vezetés 2012 óta azt hangoztatja: átalakítja a kínai gazdaságot úgy, hogy a beruházások és az export helyett a belső fogyasztás legyen a növekedés motorja. Hangsúlyozták: ezt a változtatást azon az áron is végrehajtják, hogy emiatt kissé lelassul a gazdasági növekedés.

A szélesebb árfolyamsáv lehetővé teszi a jüan ütemesebb erősödését, ami növelné a kínai háztartások jövedelmének vásárlóerejét. Ez - a kínai vezetés deklarált céljával összhangban - serkentheti a fogyasztást.

A kínai jegybank 2005 óta fokozatos, "csúszó felértékelést" alkalmazott; a 8,27-es szintről azóta több mint 30 százalékot erősödött a jüan az amerikai dollárral szemben. Ha a jüan hirtelen szabadon átválthatóvá válna, rövid időn belül jelentősen felértékelődne a piacon, ami lefékezné a kínai gazdaság számára létfontosságú exportot. Ha a kínai gazdaság már kevésbé függ a kiviteltől, kevésbé lesz fájdalmas a jüan árfolyamának felszabadítása.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!