A jelentését nyilvánosságra hozó nemzetközi nagyvállalatok közül mindegyik nyeresége jelentősen csökkent az idei első negyedévben. Az új autók iránt visszaeső kereslet miatt több mint nyolcvan százalékkal kisebb volt a Volkswagen adózott eredménye az idei második negyedévben az egy évvel korábbinál, de a német autógyár-csoport számos versenytársával - például a 2,71 milliárd euró adó utáni veszteségről beszámoló Renault-val - ellentétben nyereséges maradt.
Jelentős nyereség-visszaesésről számolt be az olasz Parmalat, a világ legnagyobb forgalmú vegyipari csoportja, a német BASF, valamint a világ legnagyobb fogyasztói elektronikai gyártója, a japán Sony Corp. is.
Emellett a vártnál nagyobb mértékben, kétharmadával csökkent az Exxon Mobil amerikai olajtársaság adózott eredménye is az idei második negyedévben az egy évvel korábbihoz képest, a kőolaj- és földgázárak meredek zuhanása, az üzemanyagok iránti gyenge kereslet és az olajfinomítás hasznának csökkenése miatt.
A román pénzügyminiszter, Gheorghe Pogea csütörtökön jelentette be: Románia hazai összterméke (GDP) az idén akár 8 százalékkal is csökkenhet, a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) közösen jósolt 4,1 százalékkal szemben.
Magyarországról csütörtökön vegyes hírek érkeztek: január-májusban javult a külkereskedelmi mérleg, júliusban az Ecostat szerint enyhén növekedett a magyar gazdaság, csökkent azonban az új lakásokra kiadott építési engedélyek száma, valamint a vámbevételek mértéke is.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint a külkereskedelmi mérleg január-májusban 455 milliárd forint (1,528 milliárd euró) aktívumot mutatott, az egyenleg így 379 milliárd forinttal (1,228 milliárd euróval) javult a 2008. január-májusi 76 milliárd forint (mintegy 301 millió euró) aktívumhoz képest.
Szintén optimizmusra adhat okot, hogy a Világgazdaság és az Ecostat közös mutatószáma, a gyorsulási irányadó alapján júliusban 0,28 százalékkal bővült a magyar gazdaság. Az viszont nem, hogy az idei első félévben 17 ezer új lakásra adtak ki építési engedélyt Magyarországon, ami 19 százalékkal kevesebb, mint 2008 első felében volt. Emellett a vámbevételek is csökkentek: a Vám- és Pénzügyőrség (VP) az első félévben nettó 578,252 milliárd forint költségvetési bevételt szedett be, 7 százalékkal kevesebbet a tavaly első félévinél.
Tovább emelkedett azonban a tőzsde: a BUX 634,20 pontos, 3,85 százalékos növekedéssel, 17122,10 ponton zárt csütörtökön. A forint is erősödött: az eurót 267,92 forinton jegyezték a bankközi kereskedelemben délután négy órakor.
Jelentős gondot okozhat a nemzetközi piacokon és Magyarországon is a munkanélküliség: Németországban például júliusban tovább nőtt a munkanélküliség, 8,2 százalékra a júniusi 8,1 százalékról, míg a Nyugat-Dunántúlon legalább 15 ezer új munkanélküliről számolt be az idei első félévre vonatkozóan a Nyugat-dunántúli Regionális Munkaügyi Központ. Ezt megerősítheti, hogy az elemzők szerint csak szezonális hatás áll a magyar foglalkoztatási adatok elmúlt hónapokban bekövetkezett javulása mögött.