Már szeptemberben is csökkenhet a törlesztőrészlet
"A mától igényelhető árfolyamgát bevezetése után a háztartások kiszámítható, stabil törlesztőrészlettel szembesülnek, terheik jelentősen csökkennek. Azok, akiknek nincs 90 napon túli lejárt tartozásuk, a mai naptól igényelhetik az árfolyamrögzítést" - emelte ki a pénteki kormányszóvivői sajtótájékoztatón Nátrán Roland, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) pénzügypolitikáért felelős helyettes államtitkára.
Az államtitkár egy konkrét példán keresztül szemléltette az árfolyamrögzítés hatásait: ha valaki 2008 áprilisában vett fel 8 millió forintot 16 évre 159 forintos frankárfolyam mellett, akkor az a kezdetben 64 800 forintot törlesztett. Ez mostanra 6,1 százalékos kamat mellett 124 200 forintra emelkedett, míg a 180 forintos rögzített árfolyam mellett 86 400 forint lesz a részlet. Azaz a jelenlegihez képest 30 százalékkal csökken, de még mindig 30 százalékkal magasabb lesz az eredetinél. A növekedés fele az árfolyam emelkedésének, másik fele pedig a kamat növekedésének tudható be - hangsúlyozta Nátrán.
"Az árfolyamgát lejárta után 2015-től sem emelkedhet 15 százaléknál nagyobb mértékben a törlesztőrészlet, ezt a kitételt tartalmazta már a kormány és a Bankszövetség közti tavaszi megállapodás. Az erről szóló kormányrendelet a jövő héten megszülethet" - mondta az NGM helyettes államtitkára.
Nátrán Roland a sajtótájékoztatón kiemelte, hogy az eredeti tervekkel ellentétben már szeptembertől élhetnek az alacsonyabb törlesztőrészlettel az ügyfelek. A törvény még arról szólt, hogy a kérvényezést követő második hónaptól, legkorábban októbertől alkalmazzák a bankok a 180 forintos frankárfolyamot. Az utóbbi napok árfolyamát látva azonban a kormány tárgyalásokat kezdett a bankokkal, az államtitkár szerint technikailag nem lesz akadálya annak, hogy már szeptembertől az alacsonyabb árfolyammal számoljanak.
"Semmi nem indokolja, hogy a világ végéig 260 forint legyen a frank árfolyama. Ideális esetben a gyűjtőszámla egyenlege a hároméves időszak végén akár nulla is lehet" - hangsúlyozta Nátrán Roland. A helyettes államtitkár szerint a gyűjtőszámla kamata rendkívül kedvező, hiszan a háromhavi BUBOR lényegében a bankok forrásköltségét jelenti, ilyen alacsony kamattal ma semmilyen konstrukcióban nem juthatnak hitelhez az ügyfelek.
"A bankok és a közjegyzők is vállalták, hogy a lehető legalacsonyabb költséggel és a lehető leggyorsabban bonyolítják le a szerződések módosítását. A közjegyzői díj például a töredéke lesz a szokásos 15-30 ezer forintnak, ennek pontos összegéről a jövő hétre születhet meg a miniszteri rendelet" - mondta Nátrán.
Nátrán: nem egy új folyamat kezdődött az elmúlt napokban
"A 2007-2008-ban kezdődött kockázatkerülés vet újabb és újabb hullámokat mind a mai napig, nem egy új folyamat kezdete az, ami az elmúlt napokban tapasztalható volt" - mondta az utóbbi napok piaci feszültségeivel kapcsolatban Nátrán Roland. Hozzátette: az euró-forint árfolyam az év eleje óta viszonylag stabil, ez is azt mutatja, hogy a forinttal nincs semmi probléma, nem magyar fundamentális okai vannak a svájci frank erősödésének. Egyértelműen az euró-frank árfolyamnak köszönhető az alpesi deviza árának emelkedése, a forint ugyanúgy gyengült a frankkal szemben, mint az euró.
Kovács Zoltán kormányzati kommunikációért felelős államtitkár is kiemelte, hogy a most bejelentett intézkedésekre nem az utóbbi napok nyomása miatt volt szükség, az elmúlt hónapok munkája jutott el mostanra eredményig. Hozzátette: a kormány már első ülésén tavaly májusban döntött a kilakoltatási moratórium meghosszabbításáról, ez a moratórium végül idén júliusig tartott, amíg kidolgozták az Otthonvédelmi Akciótervet.
A kormányszóvivői tájékoztatón az is elhangzott, hogy heteken belül felállhat a Nemzeti Eszközkezelő, a kormány várakozásai szerint az idei évben elegendő lesz az erre a célra elkülönített kétmilliárd forint, a jövő évi költségeket pedig majd a 2012-es költségvetés vitájakor ismertetik.
Beke Károly
mfor.hu