4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

2010-ben az OTP nélkül már veszteséges volt a magyar bankrendszer, és most úgy tűnik, hogy még egy-két évig így is marad - mondta egy szerdai konferencián a Raiffeisen Bank vezérigazgató-helyettese. Szabó Ferenc szerint a jelenleg zajló folyamatok komoly kérdéseket vetnek fel a bankok jövőbeli működésével kapcsolatban. Mfor.hu-tudósítás.

Komoly kérdések a jövőt illetően

A bevételi oldalról nagyon lassú, de tartós hatások érik jelenleg a magyar bankokat, melyek még évekig érezhetők lesznek - mondta a Raiffeisen Bank befektetői konferenciáján a bank vezérigazgató-helyettese. Szabó Ferenc hozzátette: lehet, hogy ezek a hatások most még sokaknak nem szúrnak szemet, de hosszú ideig tartanak majd.

A bevételre ható események között a szakember kiemelte a szabályozói változásokat is. "A legfontosabbak talán a fogyasztóvédelmi változások. Ma minden szem a bankokra szegeződik, hogy mikor emelnek kamatot és az indokolt-e" - mondta a konferencián Szabó. A Raiffeisen vezérigazgató-helyettese további problémaként említette, hogy a hitelkereslet visszaesése miatt a bankok sem tudják érdemben növelni bevételeiket, az ingatlanpiaci tranzakciók hiányában hitelek sincsenek.

A költségekkel kapcsolatban Szabó Ferenc kiemelte: a bankok egy olyan helyzetben alakították ki jelenlegi kiadási struktúrájukat, melyben még növekedés volt a piacon, most új helyzettel kell szembesülniük. "Magyarországon sok helyen 600-800 fős településeken több bank versenyez egymással, ezt a versenyt eddig új hitelekkel fenn tudták tartani" - vázolta fel a bank vezérigazgató-helyettese. A bankok költségeire hatással vannak a speciális magyar döntések, mint a bankadó és a végtörlesztés - teszi hozzá. 2008 óta történt ugyan költségcsökkentés, de az viszonylag jelentéktelen volt, mivel a hatások nagyon lassan érvényesülnek.

Még évekig maradhat a veszteség

"A magyar bankrendszer eredménye a 2007-es csúcsévhez képest folyamatosan csökken, már tavaly is csak az OTP miatt volt pozitív az adózás előtti eredmény" - emelte ki a Raiffeisen vezérigazgató-helyettese. Szabó Ferenc szerint ennek oka elsősorban a megnövekedett kockázati költségekben keresendő, az értékvesztés és céltartalékképzés a korábbi évi 100 milliárd forintról 400 milliárdra emelkedett.

A szakember azt is kiemelte, hogy a nem teljesítő hitelek arányát tekintve is éles fordulat történt: 2007-ben a magyar bankrendszer még jobban állt, mint a visegrádi országok, innen jutottunk el 2011-re oda, hogy kimagasló szinten van nálunk az arány régiós összehasonlításban. Ráadásul a várakozásunk szerint nálunk még az idén növekedni fog a nem teljesítő hitelek aránya, miközben más országokban már csökkenés tapasztalható.

"Jelenleg úgy néz ki, hogy még egy-két évig veszteséges marad a magyar bankrendszer" - foglalta össze Szabó Ferenc. A nemzetközi folyamatokkal kapcsolatban a szakember kiemelte: épp most van terítéken, hogy a bankok gyűjtsenek tőkét, azonban az elmúlt négy év nagyjából 80 százalékos tőzsdei zuhanása után kérdés, hogy lesz-e olyan tulajdonos, aki még hajlandó tőkét adni.

Mi lehet a bankok válasza?

A felvázolt okok miatt a magyarországi bankoknak is gondolkodniuk kell a folytatáson. Szabó Ferenc szerint a pénzintézetek próbálnak változni, de ez egy nagyon lassú folyamat. Az első lépés a költségek csökkentése, de ezen a téren viszonylag kis hatású lépéseket tudnak tenni. További megoldás a személyi költségek lefaragása, vagyis az elbocsátások.

"A bankok jelenleg világszerte tőkeproblémákkal küszködnek, a tulajdonosoknak dönteniük kell az egyes országok leányvállalatai között. Ilyenkor pedig latba esik a magyar bankrendszer kirívóan rossz jövedelmező képessége" - mondta a Raiffeisen vezérigazgató-helyettese. Szabó szerint a bankok válasza az lehet, hogy a jogszabályi követelményeket betartják, de azon felül nem hoznak tőkét Magyarországra.

Szintén a válság hozta elő, hogy a legtöbb bank megerősítette kockázatkezelését, ami a gyakorlatban lassabb döntéshozatalt jelent. A bank szakembere szerint növekszik majd a verseny a jól teljesítő ügyfelekért, a bankok számára egyre fontosabb lesz, hogy egy ügyfél ne csak egy terméket használjon, hanem a teljes termékpalettát. Szabó Ferenc szerint hosszabb távon a jelenlegi folyamatok hatására várhatóan csökken a bankfiókok száma, konszolidáció indul el a piacon. 

Beke Károly
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!