4p

Rövidtávon kedvező makrogazdasági mutatókat remél, középtávon azonban borúlátó a magyar gazdaság kilátásaival kapcsolatban Petschnig Mária Zita, aki szerint valószínű, hogy a kormány tervezett reformcsomagja nem erősíti a befektetők bizalmát és a növekedés alapjait.

A Pénzügykutató Zrt. tudományos főmunkatársa csütörtökön a baranyai megyeszékhelyen, a Demokratikus Körök pécsi szervezete által rendezett gazdasági fórumon tartott előadásában azt mondta: az idén 2-3 százalékos gazdasági növekedés, 4 százalék körüli infláció, a tavalyinál alacsonyabb munkanélküliség, a belső piac élénkülése és 3 százalék alatti államháztartási hiány várható. Úgy vélte ugyanakkor, baj van a kormány gazdaságpolitikájának minőségével. Gazdasági pályáját befektetők, elemzők, de jobboldali közgazdászok sem tartják fenntarthatónak.

"Az adócsökkentéssel 500 milliárd forintos lyukat csináltak a költségvetésben, amit egyszeri intézkedésekkel, válságadókból és a magán-nyugdíjpénztári megtakarításokból pótoltak. Ezen eszközök segítségével ki lehet mutatni 3 százalék alatti hiányt, de mi lesz 2012-től és különösen 2013-tól?" - tette fel a kérdést. Petschnig Mária Zita szerint erre a kormány válasza az, hogy addigra 5 százalékos gazdasági növekedés várható, amelynek bevételi többletéből a lyukakat betömhetik. "Csak ez az, amit senki sem hisz el" - fogalmazott.

Megítélése szerint a kormány a választott növekedési pályáján a belső kereslet 4-5 százalékos élénkítésére alapoz, amely nagyon kockázatos. "Tudható, hogy ahol a személyi jövedelemadó-csökkentés hatása érvényesül, az nem az a fogyasztói réteg, amely rohan vásárolni. A magas keresetűek fogyasztása már telített, onnan többletfogyasztást várni irracionális. Akiknél pedig csökkent a fogyasztás, azoknál a jövedelem nem emelkedik" - fogalmazott.

A tudományos főmunkatárs szerint a másik probléma az, hogy a kormány által alkalmazott eszközök rontják a növekedés esélyeit. A bankadó szűkíti a pénzintézetek tevékenységét, pénzkihelyezési lehetőségeit, a más területekre kivetett válságadók hatása pedig egyes területeken a beruházások elhalasztását eredményezi.

"Az a minta, hogy ebben az országban bármi megtörténhet, nem vonzza a további tőkebefektetőket" - jegyezte meg. Úgy vélte, a kormány gazdaságpolitikája az akarat logikáját követi: ha a kormány akaratát bárki meg akarja változtatni, az ellen az erőszak eszközével lép fel. Petschnig Mária Zita példaként az Alkotmánybíróság jogkörének korlátozását, a költségvetési tanács "felszámolását", a Magyar Nemzeti Bank mint külső kontroll és a magán-nyugdíjpénztárak elleni támadást említette.

A tudományos főmunkatárs szerint további probléma, hogy a kormány és gazdaságpolitikája sokat vesztett hiteléből a befektetők szemében, amelyek korábban nagy várakozásokkal tekintettek a kormányváltás, illetve egy rendkívül erős felhatalmazással bíró politikai erő tevékenysége elé. "Ez a hitelességvesztés megjelenik a csődkockázati felárakban, az állampapírok leértékelődésében, és a külső hatások mellett a valutaárfolyamokban is" - mutatott rá.

Petschnig Mária Zita azt mondta: a kormány legfontosabb célja, hogy 10 év alatt egymillió munkahelyet teremtsen, de döntései a foglalkoztatás bővítése ellen hatnak. Ilyen a tb-járulék emelése, béremelések kikényszerítése, a válságadók, s egyebek mellett a bejelentett 250 milliárd forintos megszorító csomag is.

A tudományos főmunkatárs azt mondta: a befektetők tavaly május óta várják a kormány reformcsomagjának jövő hét keddre tervezett bejelentését, de az eddig kiszivárgott információk alapján "szedett-vetett valami lesz, mint a korábbi 29 pont", amellyel kapcsolatban csak az a kérdés, részükről milyen lesz a fogadtatása. "Nekem az a meglátásom, hogy jobb híján el fogják fogadni, de nem lesznek lelkesek, ugyanott tartanak bennünket, ahol eddig, ebben a bizonytalanságban, ezen a sehova nem vezető pályán. A tőkebevonás nem erősödik, és egészen biztos, hogy a reformcsomag nem erősíti meg a növekedés alapjait - jelentette ki Petschnig Mária Zita.

Kéri László politológus arról szólt, hogy négy közvéleménykutató cég legfrissebb adatai szerint a Fidesz 600 ezer szavazót vesztett el a választások óta, és úgy gondolja, idén őszig további 400 ezret veszíthet. Megjegyezte: a parlamentben kétharmados többséget szerzett Fidesz perifériára szorította ellenfeleit, s bár 40 ezer tagja van, az összes választóját is párttagként kezeli. Kéri László megfogalmazása szerint a közmédiát, a tömegközlekedést és egyebek mellett az állami vagyont érintő holdingok kialakításával az elmúlt húsz év legradikálisabb tulajdoni szerkezetátalakítása van folyamatban.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!