Varga Mihály hétfőn jelentette be, hogy a vállalkozások által fizetett távközlési adó 2 forintról 3 forintra emelkedik, valamint hogy 5000 forintra növelik az adó jelenleg 2500 forintos felső limitjét. Az IVSZ keddi közleményében kifejti: a kormányzati szereplők a közelmúltban a szektorral folytatott szakmai egyeztetések során világossá tették, hogy a távközlési ágazatot érintő jogszabály-módosításokat - a vonatkozó uniós és hazai rendelkezésekkel összhangban - egyeztetik az iparággal.
"Most minden előzetes szakmai egyeztetés, valamint hatástanulmányok nélkül a kormány egy éven belül harmadszor változtatja jelentős mértékben az iparág adóterheit, beavatkozva ezzel a verseny- és piacszabályozási kérdésekbe" - emeli ki a szövetség. Az IVSZ úgy véli, a kiszámíthatatlan adópolitikai környezet kedvezőtlenül befolyásolja a cégek befektetési hajlandóságát és a mobiltávközlés esetében ez negatívan érintheti a küszöbön álló frekvenciaértékesítés lehetséges eredményét.
A vezetékes szolgáltatásokat jelenleg két különadó is terheli, a mobilszolgáltatások esetében pedig már évek óta nemzetközi viszonylatban is kiugróan magas az állami elvonás mértéke - hívja fel a figyelmet az IVSZ. Az AT Kearney nemzetközi tanácsadócég 2013. májusi felmérése szerint Magyarországon az átlagos percdíj 40 százaléka adóból, járulékból és különböző hatósági díjakból áll, így ez a legmagasabb ilyen jellegű teher Európában.
Az IVSZ szerint az új adóteher veszélyezteti, hogy Magyarországon teljesüljön az Európai Unió Digitális Menetrendjében elvárt szélessáv-fejlesztés, valamint az innovatív technológiák és szolgáltatások elterjedése, amelyek fogyasztók millióinak kommunikációs igényeire jelentenek megoldást.
A törvényjavaslat elfogadásával az adóemelésből származó bevételek sokszorosától eshet el a költségvetés, hiszen az idei évre értékesíteni tervezett frekvenciák piaci értéke - és így értelemszerűen ára is - az adóemelés, valamint a kiszámíthatatlan adópolitika hatására objektíve jelentősen csökkenne. Az IVSZ párbeszédet, kiszámíthatóságot, valamint fenntartható versenyképességet és a lakossági igények magas szintű kielégítését támogató adópolitikát sürget, és kéri a törvényjavaslat visszavonását - áll a közleményben.
MTI