Magyarországon az angolszász modell terjedt el a jelzáloghitelezési piacon, aminek az a lényege, hogy ügyfelekkel nem a bank közvetlenül áll kapcsolatban, hanem független üzletkötők révén. Harmati László az FHB vezérigazgató-helyettese elmondta, hogy ma már a legnagyobb bankok ügyfélállományának 50-60 százaléka közvetítőkön keresztül érkezik. Ám a piac jelenleg kissé kaotikus képet mutat, és helyes volna, ha a hitelközvetítésben szabályok lépnének életbe. Ezek érintenék a jutalékversenyt, a piacra belépés feltételeit, a működési feltételeket és kiterjedne az alapvető etikai normákra, hangzott el a Jelzáloghitelezés és Lakásfinanszírozás Magyarországon 2008 című konferencián.
A jelenlévő szakemberek nem tudtak arra választ adni, hogy ma egy átlagos közvetítőnek mennyi a jutaléka, de általában elmondtató, hogy 2 százalék körül alakul. Ma az ügynök lényegében csak a közvetített hitel nagyságában érdekelt, és más szempontok lényegében elsikkadnak.
A szakemberek azt tervezik, hogy ezen az egyoldalú jutalékozási rendszeren változtatnak. Így például elképzelhető, hogy a jövőben a közvetítői jutalék egy részét 3 évig visszatartanák. Erre azért van szükség, hogy a brókerek ne a régi hitelek cserélgetésében legyenek érdekeltek, amely komoly költségeket jelent az érintett bankoknak.
A pénzpiaci válság nem érinti a jelzáloghitelezést
A magyar bankszektor a forrásainak 30-40 százalékát nemzetközi pénzpiacokon szerzi be, ezért az ott tapasztalható bizalmatlanság és kamatemelkedés kihat a magyar piacra. Azonban a hitelkamatok emelkedésének az erős piaci verseny miatt nincs sok tere, ezért radikális teher növekedés nem várható a lakosság felé. Sőt várhatóan növekedni fog a szektor, a tervek szerint év 10 százalékot meghaladó ütemben. A résztvevők egyetértettek abban, hogy rengetek a kihasználatlan piaci szegmens. Nagy ütemben folyik a fogyasztási hitelek átváltása sokkal kedvezőbb feltételeket kínáló jelzáloghitelekbe. Másrészt egyes csoportokban az úgynevezett fogyasztás kisimításra felvett hitelek szerepe nagy mértékben megnőtt.
Természeten a piac bővülésével párhuzamos nő a problémás hitelek száma. Sőt a szabadfelhasználású hitelek esetében, amelyet nem lakásvásárlásra használnak az átlagnál két és félszer gyorsabban gyarapodik a kétes kintlévőségek száma. Összességében azonban kijelenthető, magyar jelzálog szektor stabil. Ezt mutatja, hogy az Európai Központi Bank az év elejétől elfogadja és leszámítolja a magyar jelzálog leveleket, amely a bankok elsődleges külső forrása.
Másik oka a stabilitásnak, hogy nálunk az ügyfél és bank nem szakadt el egymástól annyira, mint az Egyesült Államokban. Vagyis sokkal jobb ügyfélállománnyal rendelkeznek és kisebb a hitelek bedőlésének kockázata. Másrészt a bankok egyre nagyobb figyelmet fordítanak az ügyfelekre, és rájönnek arra, hogy az „új ügyfél” megkülönböztető bánásmód mindenkinek kijár. Bíró Péter, a Brókernet részéről elmondta, hogy az ügyfeleknek igen is van tapasztalatuk, és ezért az igényeik is fokozatosan nőnek.
VMI