2016. decemberben a külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 21, a belföldi vendégek által eltöltötteké 8,6 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbi szinthez képest. A külföldivendég-forgalom nagymértékű növekedésében szerepet játszott a migránsválság miatti alacsony bázis is. A kereskedelmi szálláshelyek – folyó áron számolt – bruttó árbevétele 17 százalékkal nőtt, derült ki a KSH pénteken közzétett adataiból.
2016-ban a szálláshelyek összesen 27,7 millió vendégéjszakát regisztráltak, 7 százalékkal többet, mint 2015-ben. Az összes bruttó árbevétel folyó áron 9,1 százalékkal nőtt, és meghaladta a 402 milliárd forintot.
Oroszok: lehet, hogy már a spájzban vannak, de a szállodákban nem látják őket
Nem csak a külföldi vendégéjszakák, de a turisták száma is jelentősen, 18 százalékkal növekedett. A nagyarányú emelkedésben a KSH elemzése szerint szerepet játszott az alacsony bázisadat. A külföldivendég-forgalom változásai leginkább a fővárosi szállodákban jelentkeznek, ahol tízből kilenc vendég külföldi. A decemberi számottevő plusz hátterében főként a teljes külföldivendég-forgalom héttizedét koncentráló budapesti szállodák 22 százalékos forgalomnövekedése áll, de a külföldivendég-éjszakák száma szinte valamennyi turisztikai régióban kisebb nagyobb mértékben nőtt.
A decemberi adatokat megnézve egyébként szembeötlő, hogy mennyire nincs összhangban az, amit a turizmus vezető kommunikálnak, és ami a gyakorlatban történik. Rendre azt hallani ugyanis, hogy az orosz desztináció milyen fontos, esetleg időnként a németországi vendégkör visszaszerzése is terítékre kerül. Ezzel szemben decemberben ezeknek az országoknak a jelentősége tovább zsugorodott. Az egyébként legnagyobb küldőnek számító Németországot két másik ország is maga mögé utasította, az Egyesült Királyság és Olaszország, míg az oroszok irányából továbbra sem látni a sok beígért turistát.
Lengyel-magyar két jóbarát, de a csehek is szeretnek minket
Ha az éves adatokat megnézzük, akkor hasonlót tapasztalunk. Oroszország esetében 2014-ben volt egy törés, majd az EU-s szankciók és az olajár zuhanása miatt 2015-ben brutális visszaesés, amely a tavalyi évben – igaz kisebb mértékben, de – folytatódott. A Németországból érkező vendégeknél nincsenek ilyen kilengések, ott csak egy egyenletes fogyatkozás figyelhető meg. Az idegenforgalomban dolgozók ugyanakkor szerencsére nem vágyálmokra építenek, hanem folyamatosan új turistákat csábítanak hazánkba, sokszor olyan országokból, ami kívül esik a hivatalos kommunikáció irányítóinak fókuszából.
A legjelentősebb küldő országok között ugyanis nagyon komoly erősödést ért el két közép-európai állam Lengyelország (11 százalék) és Csehország (19 százalék). Ezekből az országokból időnként igazi turista cunami jött, amely jócskán ellensúlyozta a fent említett gyengébb német és orosz viszonylatokat. A növekedés üteme ugyan lassult, de a gyenge font ellenére a britek is kitartóan jönnek.
Ami az idei évet illeti, érdekes lesz, hogy az elszaladó költségvetésű vizes-világbajnokság mekkora pluszt fog adni a hazai idegenforgalomnak.
mfor.hu