Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke rámutatott: jelenleg nagyjából ugyanannyit fordítunk évente az ország adósságállománya után a kamatok kifizetésére, mint amekkora adótartozást nem tud behajtani az APEH. Ez összesen már 2400 milliárd forint évente, közben pedig nem jut pénz arra, hogy az adóságaink tőkerészét tudjuk törleszteni, vagy a gazdaságba tudjunk a beszedett adókból valamit visszaforgatni - mondta.
"Ebből pedig le kell vonnunk (...) azt a következtetést, hogy soha ezeket az adóságokat vissza nem fogjuk tudni fizetni" - fűzte hozzá. Szavai szerint az egyetlen módja annak, hogy kibírjuk az adóság terheit, az, hogy megpróbáljuk ezeket a pénzeket szinten tartani.
Ha a gazdasággal kapcsolatos problémákat nem próbáljuk megoldani, akkor a gazdaság teljesítménye tovább fog csökkenni, az adóhivatal behajthatatlan kintlévőségei pedig tovább fognak növekedni, és ez bénultsághoz közeli állapothoz vezethet a pénzügyi rendszerünkben - tette hozzá.
Kovács Árpád hangsúlyozta: Magyarországon még mindig nem került sor a nagy rendszerek igazi reformjára. Miközben átalakult a gazdaság, megszülettek azok a jogszabályok, amelyek a reálgazdaság működéséhez kapcsolódnak, nem történtek meg a szükséges lépések az oktatás, az egészségügy és a szociális ellátások rendszerének átalakítása területén.
Felidézte: a politikusok azt jelezték, hogy majd a gazdasági teljesítmény növekedésének bázisán fognak megszületni azok a feltételek, amelyek a nagy rendszereknek az átalakításához kellenek. Csakhogy - mutatott rá - 1995 kivételével eddig egyetlen évben sem tudott még a privatizáció sem annyi állami bevételt hozni, amennyiből bármiféle strukturális reformot végre lehetett volna hajtani. Még azt az összeget sem hozta, amennyiből az adott év államadóság törlesztési kötelezettségeinek megfelelt volna - jegyezte meg Kovács Árpád.
MTI/Menedzsment Fórum