4p

A kelet-közép-európai felügyeleti szervek hétfői találkozóján egyetértés volt arról, hogy az Osztrák Nemzeti Bank (ÖNB) által kidolgozott bankszabályok nem azt célozzák, hogy az osztrák bankok leépítsék térségbeli jelenlétüket, éppen ellenkezőleg, a pozíciójuk fenntarthatóságát szolgálják - mondta Ewald Nowotny, az ÖNB elnöke a bécsi Euromoney konferencián kedden.

Nowotny hozzátette: az első, 2008-2009-es bécsi kezdeményezés idején egy körülhatárolható kelet-közép-európai válságról szóltak a tárgyalások. Most a legnagyobb gondot a világgazdasági növekedési ütem lassulása jelenti.

A konferencián felszólaló, a hétfői tárgyalásokon jelen lévő Erik Berglöf, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) vezető közgazdásza elmondta: "figyelemreméltó konszenzus" volt a tárgyalófelek között. Kifejtette: korábban az osztrák intézkedéseket rosszul fogadták a térségbeli államok, de a hétfői tárgyalások nagyon eredményesek voltak. Hamarosan újabb találkozó lesz, magánszereplők részvételével - tette hozzá.

Az EBRD vezető közgazdásza a kerekasztal-beszélgetésen elmondta: a legutóbbi bécsi egyeztetések, "a Bécs 2.0 folyamat" abban különbözik a korábbiaktól, hogy a térségbeli bankszektor most nem lesz ugyanolyan a válság után, mint előtte. Ezúttal ugyanis fel kellett ismerni, hogy új intézményekre van szükség, hogy meg kell erősíteni az Európai Bankhatóságot (EBA). Leszögezte: nem szabad az EBA-t hibáztatni amiatt, hogy nagy tőkehiányt állapított meg az európai bankoknál, a pénzintézetek voltak azok, akik nem végezték el feladatukat.

Berglöf szerint az euróövezeti válság mélyülése közepette rendkívül fontos, hogy megőrizzük hidegvérünket. Kifejtette: sok minden történik Európában, és fontos, hogy a döntéshozók megtalálják a megfelelő megoldásokat.

A közgazdász hangsúlyozta: kívülről tekintve az Európai Unió gazdasága kiegyensúlyozott, jó a folyó fizetési mérleg egyensúlya.

Berglöf szerint Európa nehéz év elé néz. Úgy fogalmazott: "tovább fog romlani a gazdasági helyzet, mielőtt a javulás jelei láthatóvá válnának".

Herbert Stepic, a Raiffeisen Bank International vezérigazgatója kérdésre válaszolva kijelentette: a magyar gazdasági gondok elsősorban politikai jellegűek. Kiemelte: Magyarország adósi múltja kedvező, megfelelően fizeti adósságát és sohasem volt még államcsőd. Emlékeztetett: korábban Magyarország 85 százalékról 55 százalékra csökkentette GDP-arányos államadósságát, mielőtt ismét a jelenlegi 80 százalék körüli szintre nőtt volna. "Magyarország nem Görögország" - tette hozzá.

Elmondta: amikor a magyar miniszterelnök hivatalba lépett, világossá tette, hogy szakítani akar a múlttal, új Magyarországot akar létrehozni. Ugyanakkor úgy vélekedett: "az tévhit, hogy lehet úgy irányítani egy országot, hogy nem egyeztet az országgal, nem egyeztet az európai partnerekkel". "Ez lehetetlen. Ez egy óriási hiba" - tette hozzá.

Stepic szerint a magyar kormány felismerte azt, hogy nem tud továbblépni a Nemzetközi Valutaalap (IMF) segítsége nélkül. Hozzátette: Magyarország most épp azt a bizalmat próbálja visszanyerni, amit korában élvezett. Kifejtette: a berlini fal leomlását követően több évig Magyarország a térség legnagyobb haszonélvezője volt a külföldi működőtőke beáramlásának. Ez azért volt, mert nagyon nagy volt a Magyarország iránti bizalom - mondta a vezérigazgató.

Alberto Verme, a Citi európai banki üzletágáért felelős igazgatója arra hívta fel a figyelmet, hogy a piaci hangulatot most inkább jellemezhetné a remény, mint hat hónappal korábban. A banki szakember szerint a növekedés beindításához beruházásokra van szükség, a beruházásokhoz pedig megtakarításra.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!