Az olajkartell a maga részéről már november végén nagyjából napi 1,2 millió hordónyi termeléscsökkentésről döntött, hogy feltornássza a kőolaj árát. Az OPEC azonban azzal számolt, hogy csak akkor lesz hatásos a termelés visszafogása, ha ahhoz csatlakoznak a szervezeten kívüli fontosabb olajexportálók is, azaz a non-OPEC országok.
Az OPEC-és a non-OPEC képviselőinek megbeszélésére szombaton került sor, és megállapodtak abban, hogy a szervezeten kívüliek szintén január 1-jétől összesen napi 558 ezer hordóval csökkentik termelésüket.
Az OPEC azt akarta, hogy a non-OPEC országok valamivel nagyobb, napi 600 ezer hordó termeléscsökkentést vállaljanak. Ennek ellenére 2001 óta ez az első eset, hogy az OPEC és a szervezeten kívüli olajtermelő országok a termelés közös korlátozásában állapodnak meg.
A szombati megbeszélésen 12 szervezeten kívüli olajexportáló ország (Azerbajdzsán, Bahrein, Bolívia, Brunei, Egyenlítői-Guinea, Kazahsztán, Malajzia, Mexikó, Omán, Oroszország, Szudán és Dél-Szudán) vett részt, azonban a megállapodáshoz végül nem csatlakozott Bolívia.
Ez lesz Obama új otthona
Az OPEC országokhoz hasonlóan a szervezeten kívüliek is az októberi termelési szintet veszik alapul, és erről szintről csökkentik a termelésüket. Ez alól csak Kazahsztán kapott felmentést. A non-OPEC országok közül a legnagyobb termelésvisszafogást Oroszország vállalta, napi 300 ezer hordóval csökkenti a termelését a januártól számított hat hónapban. Alekszandr Novak orosz energiaügyi miniszter azt mondta, hogy március végére mintegy 200 ezer hordó lesz a mínusz, és ezután már igen gyorsan sikerül teljesíteni a napi összesen 300 ezer hordós termeléscsökkenési vállalást.
Az olajkartell és a szervezeten kívüliek termeléscsökkentését bizottság felügyeli majd, amely várhatóan januárban tartja első ülését. Az orosz energiaügyi miniszter szerint a piacok már beárazták a szombati bécsi megállapodás hatását, ezért nem valószínű jelentősebb olajdrágulás. Úgy vélte továbbá, hogy a jelenlegi 55-60 dolláros hordónkénti olajár elfogadható a termelőknek és a fogyasztóknak egyaránt.
Pénteken az északi-tengeri Brent olajfajta hordónkénti ára 44 cent (0,82 százalék) emelkedéssel 54,33 dolláron zárt. Aznap, amikor november végén az OPEC megállapodott saját termelésének a csökkentéséről, a Brent 4 dollárral drágult és 50,47 dolláron zárt.
MTI