4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

2012-ben 0,7 százalékos recesszióra, 5,5 százalékos inflációra és a reálkeresetek 4,4 százalékos visszaesésére lehet számítani, az államháztartás hiánya pedig 3,5 százalékos lehet, ha a megmaradt magánnyugdíjpénztári vagyont is bevonják, ez lemehet 2,9 százalékra - derült ki egy péntek délelőtti sajtótájékoztatón. Mfor.hu-tudósítás.

A magyar gazdaságban gyorsan porladó látszateredmények vannak, hangzott el a Pénzügykutató pénteki sajtóeseményén. Ez részleteiben a GDP-növekedést is tartalmazza, amely a 2010. évi 1,3 százalékos növekedés után tavaly 1,7 százalék volt, amivel szembementünk a világgal, hiszen jobban teljesítettünk más nagyobb országoknál is. Ha viszont ebből kivesszük a tavaly is kiugró mezőgazdasági eredményt, akkor 2010-ben 2 százalékkal nőtt a GDP, tavaly pedig 0,7 százalékkal. Tehát ez is mutatja a látszateredményt, mivel a mezőgazdaság nélkül csökkenő tendenciájú GDP-növekedés történt - közölte Petschnig Mária Zita, a Pénzügykutató Zrt. főmunkatársa.

2011 az unortodox gazdaság- és költségvetési politika bukása volt, hiszen egyrészt a nagymértékű adókiengedés ellenére nem volt megfelelő a lakossági kereslet fellendülése. Másrészt a kivetett különadók, és a béremelési kényszer a vállalati oldalon vetette vissza a növekedést. Mindezeket előre lehetett tudni, hogy ezek a megközelítések hibásnak bizonyulnak, véli Petschnig, aki szerint lemaradásunk a visegrádi országoktól tovább nőtt, hiszen az egy főre jutó GDP esetén például a lengyelek sok év után most először előztek meg minket. 

Kockázatos a kormány GDP-vállalása

Neményi Judit szerint a költségvetési szemfényvesztés éve is volt 2011,  hiszen a 4 százalékos többlet a európai szinten is kiugró eredmény. Ugyanakkor az egyszeri tételek egyenlege 9,4 százalékot tett ki, vagyis enélkül legalább 5 százalékos hiányunk lett volna. "Ezért volt a szemfényvesztés éve" - mondta Neményi. Szerinte ahhoz, hogy a tripla-bóvli kategóriából kitörjünk, elsősorban egy átlátható és szerkezetileg jobban átgondolt költségvetésre lenne szükség. Hiteles politika mellett az IMF visszahívására sem lett volna szükség.

Az IMF-megállapodás lebegtetése miatt nehéz bármit is mondani 2012-re, hiszen ha megtörténik a megállapodás, akkor az a költségvetési folyamatokat erőteljesen befolyásolja. Egyelőre viszont a megállapodás kitolódása miatt már csak a következő évben mutatkozhat meg az előnyös, bizalomerősítő hatása. A szakember szerint kockázatos a 2,5 százalékos kormányzati hiánycél.

A deficit a Pénzügykutató prognózisa szerint 3,2 százalékos lehet, ha a megmaradt magánnyugdíjpénztári vagyont is bevonják, a hiány 2,9 százalékra redukálódhat. Egyébként olyan, mintha a kormány tényleg azt hinné, hogy meg lehet úszni az IMF-megállapodást - mondta Neményi.

Újságírói kérdésre Neményi Judit úgy nyilatkozott, hogy az IMF-megállapodás elmaradásával nem számolt. Ebben az esetben ugyanis olyan finanszírozási utakat kellene találnunk, amelyek az ország megítélését a mostanihoz képest is tovább rontanák.  Lengyel László hozzátette: a fizetőképesség elvesztésére vonatkozóan nem csináltak "katasztrófa-szcenáriót". Ha egy nap ez kiderül, hogy nem lesz megállapodás, akkor másnap, vagy még aznap megtorolnák ezt a piacok.

Csak a közmunka növelheti idén a foglalkoztatottságot

31 ezer fővel nőtt a foglalkoztatottak száma 2011-ben, ami kizárólag a részfoglalkoztatás terjedelmének bővülésével indokolható. A szakemberek szerint viszont ennek nem lenne szabad a teljes munkaidőben dolgozók rovására történnie, márpedig tavaly ez történt, és vélhetően ez idén is hasonlóan fog alakulni.

A munkanélküliségi ráta csökkenése az exportra termelő ágazatoknak köszönhető. Azokon a területeken, ahol korábban is magas volt a ráta, ott tovább emelkedett.

2012-re 1,5 százalékos foglalkoztatásbővülést várnak a szakemberek, de ez kizárólag a kikényszerített közmunkáknak lehet a hatása, a normál foglalkoztatás száma csökkenni fog. Ennek következtében a munkanélküliségi ráta alakulásában alig várnak némi javulást a szakemberek. Az iparban a külső export hatására 3-4 százalékos növekedés lehet, hosszú évek után az építőipar is kikapaszkodhat a mélypontról, de ez csak 1-2 százalékos növekedést jelenthet. Még ha "esőisten" is velünk lesz idén, a mezőgazdaságban az előző évi eredményt nem valószínű, hogy túl lehet szárnyalni, jelezte Petschnig Mária Zita.

Székely Sarolta

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!