3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az európai uniós tagországok között összehangolt lépésekből és reformokból álló, gazdasági válságellenes lépéseket sürget az Európai Parlament a témáról csütörtökön elfogadott határozatban.

Az EP-képviselők az uniós állam- és kormányfők jövő vasárnapi találkozójára is eljuttatandó állásfoglalásban pontos menetrend kidolgozására szólítanak. Ebben helyet kell kapnia szerintük a bankok feltőkésítésének, az uniós szerep és eszközök erősítésének, a pénzügyi piaci szabályozás javításának, a nemzeti adórendszerek harmonizálásának, uniós kötvények kibocsátásának, valamint a beruházások növelésének. A bankágazat további konszolidálását a határozat szerint uniós szinten kell irányítani.

A téma előző napi plenáris vitájában José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke már némileg elébe ment a képviselők felszólításának, mivel beszédében átfogó menetrendet vázolt fel a gazdasági stabilitás és foglalkoztatás javítására.

A jövő vasárnap (október 23.) rendezendő állam- és kormányfői EU-találkozón várhatóan egész intézkedéscsomagról döntenek a válság elleni hatékonyabb küzdelem érdekében.

A szerdai vitában Pelczné Gáll Ildikó (Fidesz) reményét fejezte ki, hogy az uniós tagországok vezetői valóban átfogó stratégiát tudnak elfogadni.

Tabajdi Csaba (MSZP) egyebek között arra mutatott rá, hogy "túl nagy az elvárás" a mostani csúcsértekezlet iránt, hiszen végre "meg kellene nyugtatni a polgárokat és a tisztességes a piaci szereplőket, és fel kellene lépni a spekulatív tőke ellen, amely folyamatosan támadja az eurózónát".

A plénum egy csütörtöki vitájában kiemelten foglalkozott a munkahelyteremtés témájával. Ebben Göncz Kinga (MSZP) Európa számára is fontosnak nevezte az amerikai munkahelyteremtésről szóló törvényjavaslatban szereplő kezdeményezések egy részét, mint "a munkát terhelő adók csökkentése, a munkahelyteremtést szolgáló infrastrukturális beruházások ösztönzése, a befektetések növelése az oktatásba", továbbá "a közszféra állásmegőrzésére, a hosszú távú munkanélküliség csökkentésére, a munkanélküli segély időtartamának a kiterjesztésére vonatkozó előterjesztések".

Egy másik vita az áfa-rendszer jövőjével foglalkozott. Pelczné Gáll Ildikó méltatta, hogy a témára vonatkozó jelentés "a gazdaságpolitika egy olyan elemét dolgozta föl, amelynek harmonizációja, minimális összehangolása nélkül nem képzelhető el egy jól működő európai uniós versenyképes gazdaság". A jövőre nézve fontosnak tartotta egyebek között az adminisztráció egyszerűsítését, az átláthatóságnak és a követhetőségnek a biztosítását, "főleg a határon átnyúló tevékenységek esetén".

Szegedi Csanád (Jobbik) ugyanerről úgy vélte, hogy az áfa témakörében "a harmonizáció az egyetlen megoldás". "Az nagyon rossz üzenet az európai emberek számára, hogy viseljük együtt a terheket ebben az unióban, viszont a jóléti intézkedések már megoszlanak" - fogalmazott.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!