2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A többi banknál nagyobb arányban adtak ki devizahiteleket az osztrák bankok Kelet- és Közép-Európában - írta szerdán egy osztrák lap az osztrák nemzeti bank (ÖNB) jelentése alapján.

Az ÖNB tanulmányából kiderül, hogy a térség "csaknem minden" országában nagyobb volt az osztrák bankok leányvállalatai által kihelyezett devizahitelek aránya az elmúlt években, mint versenytársaiknál - írta a Der Standard. Egyes országokban, mint például Ukrajna és Oroszország, különösen markáns az eltérés. Mindenekelőtt a kisebb bankok folytattak "agresszív devizahitel-stratégiát" - fogalmazott a lap. A hitelállomány növekedése nagyon gyors volt, 2005 és 2009 között csaknem megkétszereződött és megközelítette a 80 milliárd eurót.

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerint ma a devizahitelek jelentik a legnagyobb pénzügyi stabilitási kockázatot a térségben. A devizahitelezést folytató bankoknak biztosítaniuk kell a refinanszírozást, és ha esnek az árfolyamok, hatalmas pénzösszegeket kell rövid idő alatt előteremteniük. A gazdasági válság csúcsán, 2008-ban az Európai Központi Bank elkezdett nagy mennyiségben svájci frankot pumpálni a piacra. A heti 20 milliárd, kedvező feltételekkel frankra váltható eurónak átlagban egyharmadát vették igénybe osztrák bankok, de 2009 júliusában például 45 százalékát is - írta az osztrák lap.

A Der Standard Magyarországgal kapcsolatban rámutat, hogy a PSZÁF adatai szerint 2010-ben a rendszerváltás óta először valószínűleg veszteséget kell elkönyvelnie a magyar bankszektornak. Ezért "a magyar bankadó a felelős", másodsorban azonban a svájci frank ősz óta tartó drágulása is érinti a pénzintézeteket.

Jelenleg nem annyira a banki likviditásért aggódnak a pénzügyi felügyeletek, hanem amiatt, hogy hogyan lehet segíteni a hiteleseknek. Különösen Magyarországon rontja a helyzetet, hogy nemcsak a frank erős, hanem a forint is gyengélkedik -írta a lap. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) javaslatával kapcsolatban a más devizanemben meghatározott hitelek euróalapúra történő átváltásáról a Magyar Bankszövetség tárgyalókészséget mutat, a Raiffeisen International érdekesnek tartja a javaslatot és megvizsgálja azt - írta a Der Standard.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!