Ahogy arról a KSH adatai alapján beszámoltunk, novemberben is dübörgött az idegenforgalom. A külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 17, a belföldi vendégek által eltöltötteké 16 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbi szinthez képest. A nagymértékű növekedéshez a KSH szerint a külföldi forgalom esetében az alacsony bázis, a belföldi forgalom vonatkozásában a novemberi hosszú hétvége járult hozzá.
Ha megnézzük a legnagyobb küldő országokat, akkor az az örömteli és sajnos nem túl gyakori eset fordult elő, hogy az összes fontos partnerországból több vendégéjszakát regisztrált a KSH. Az általános emelkedésből is kimagaslott az olasz turisták özöne, ahonnan majd 30 százalékkal több vendégéjszakát regisztrált a KSH. Úgy tűnik alaptalan volt az aggodalom, hogy a brit relációban a gyengülő font visszaesést okoz, hiszen az Egyesült Királyságból is hónapról-hónapra egyre többen jönnek.
Örvendetes fordulatot látszik kibontakozni az orosz reláció esetén is, az idegenforgalmi szakértők addig mondták, hogy onnan is jönni fognak a vendégek, míg végül valóban megékeztek. Immár második hónapja növekszik éves bázison az orosz turisták által eltöltött vendégéjszakák száma. Ezeknél kisebb volt a növekedés a német nyelvterületről érkezők esetén, de összességében mind az osztrák, mind a német vendégéjszakák száma bővült.
Noha számszerűleg a legnagyobbaktól messze elmarad a kínaiak száma, novemberben akkorát nőt, amire eddig még nem igazán volt példa, ebből a relációból ugyanis 60 százalékos ugrást láthattunk a vendégéjszakáknál. Az Egyesült Államokból ugyancsak emelkedett a turisták száma, a növekedés pedig meghaladta a 12 százalékot.
A dinamikusan növekvő idegenforgalomnak a legnagyobb nyertese Budapest. A magyar főváros nem egyszerűen csak több vendéget fogad az általános növekedésnek megfelelően, hanem a részarányát is növelni tudta az év vége előtt. Immár háromból két külföldi turista Budapestet keresi fel.