A PSZ a felhívásában mindenekelőtt arra kéri a parlamenti képviselőket: akadályozzák meg, hogy a Fidesz frakcióvezetője, Lázár János által benyújtott önálló képviselői indítványokat az Országgyűlés napirendre tűzze.
A szakszervezet azzal a kéréssel fordul Schmitt Pál köztársasági elnökhöz, tegyen meg mindent annak érdekében, hogy az említett törvényjavaslatok ne léphessenek hatályba.
Felkéri továbbá Lázár Jánost, hogy vonja vissza indítványait, hozzájárulva ezzel az alkotmánybírósági határozatban meghatározott elveknek megfelelő alkotmányos megoldás kidolgozásához.
"A Pedagógusok Szakszervezetének szilárd meggyőződése, hogy azok az egyéni képviselői indítványok, amelyek az Alkotmánybíróság jogkörének csorbítására, a népszavazás intézményének korlátozására, az alkotmánysértő törvényszöveg ismételt elfogadására irányulnak, nem a kormánypártok álláspontját tükrözik" - áll a közleményben.
A PSZ hozzátette: elképzelhetetlennek tartja, hogy azok a képviselők, akik közül sokan kiemelkedő szerepet játszottak a demokratikus jogállam kialakításában, közreműködjenek olyan döntések meghozatalában, amelyek megszületése "ennek a jogállamnak a felszámolását jelenti".
Az Alkotmánybíróság (Ab) kedden alkotmányellenesnek nyilvánította és visszamenőleges hatállyal megsemmisítette a 98 százalékos különadót. A Fidesz frakcióvezetője akkor bejelentette: kezdeményezi az alkotmány módosítását, hogy azok a kérdések, amelyekről nem lehet népszavazást tartani, kerüljenek ki az Ab hatásköréből. A 98 százalékos különadóról szóló törvényt Lázár János változatlan tartalommal javasolja újra elfogadni a parlamentnek.
MTI