4p

Jó esély van arra, hogy az Európai Parlament (EP) a jövő héten elfogadja a közösségi módszerre alapozott uniós gazdaságirányításról szóló hatos jogszabálycsomagot - közölte Pelczné Gáll Ildikó néppárti EP-képviselő.

Elmondta, hogy az uniós intézmények közötti egyeztetések során az első félévi magyar EU-elnökség alatt a nyitott kérdések 98 százalékát, most pedig a lengyel elnökség alatt a fennmaradt három kérdést illetően sikerült az EP számára is elfogadható megoldást találni. A hatos csomag jövő év január elsejétől léphet hatályba - tette hozzá Pelczné Gáll Ildikó.

A három, utolsóként tisztázott kérdés legfontosabbika arra vonatkozott, hogy az úgynevezett preventív szakaszban is legyenek automatikusabbak a szankciók. Emellett megállapodásra kellett jutni a makrogazdasági egyensúlytalanság felügyelete, illetve a gazdasági párbeszéd ügyében.

Ami a preventív szakasz szankcióautomatizmusát illeti - közölte a gazdaság- és pénzügypolitikai kérdésekkel behatóan foglalkozó fideszes EP-képviselő - nem teljesen olyan tartalmú megállapodás született, mint amilyet a Parlament eredetileg szeretett volna, hanem annál valamivel gyengébb.

Az EP arra törekedett, hogy a tagállami kormányokat képviselő Tanácsban, amikor arról szavaznak, hogy egy tagállam eleget tett-e a korábbi gazdaságpolitikai ajánlásoknak, eleve a "fordított minősített többség" elve érvényesüljön, vagyis hogy a tagállamok csak minősített többséggel utasíthassák el a tagállam elmarasztalását célzó európai bizottsági indítványt. Végül abban maradtak, az első szakaszban ezt a kemény követelményt nem érvényesítik. Ezután azonban a tagállam egy hónapot kap annak eldöntésére, hogy követi-e az Európai Bizottság ajánlásait, vagy sem. Az egy hónap elteltével a Tanácsban visszatérnek a kérdésre, és akkor már minősített többség kell az elmarasztalás elutasításához.

A makrogazdasági egyensúlytalanság ügyében a képviselők nyomására megállapodtak abban, hogy a deficites országok mellett a szufficites - túlzott költségvetési többletet felhalmozó - országok is egyfajta felügyelet alá kerülnek, ha nem is ugyanolyan módon, mint a deficitesek. Ez főként Németországot érintheti.

Végül megállapodás született abban, hogy az EP gazdasági szakbizottsága, ha indokoltnak látja, meghívhatja eszmecserére a tagországok gazdasági, illetve pénzügyminisztereit.

Pelczné Gáll Ildikó a hatos csomag parlamenti támogatottságát illetően - a keddi helyzetről beszámolva - elmondta: támogatja a jogszabályokat a néppárti, a konzervatív és a liberális frakció, valamint a független képviselők csoportja. Mint mondta, a szocialisták és a zöldek közös álláspontja egyelőre nem ismert, de úgy néz ki, hogy néhány nemzeti delegáció ezekből a frakciókból is támogatja a hatos csomagot, így nagy remény van arra, hogy a jogszabályok "átmennek" a jövő heti strasbourgi plenáris ülésen.

A fideszes EP-képviselő értékelése szerint a hatos csomag hatékony eszköz lehet a jövőbeni államadósság-válságok megelőzésére, a pazarló gazdálkodás megfékezésére. Szigorítást, eddig nem létező gazdaságpolitikai ellenőrzést, felügyeletet jelent, amivel a jövőben meg lehet előzni például azt is, ami 2006-ban történt, a gazdaságpolitika, a maastrichti kritériumok felpuhításakor. Annak nyomán szaladt el számos országban az államadósság és a költségvetési hiány - emlékeztetett Pelczné Gáll Ildikó.

Felhívta a figyelmet arra, hogy e jogszabályok szoros kapcsolatban vannak az úgynevezett európai szemeszterrel. A gazdaságpolitikai egyeztetés most körvonalazódó uniós mechanizmusáról szólva Pelczné Gáll Ildikó elmondta: az Európai Bizottság - az EU legfőbb végrehajtó testülete - januárban ajánlást tesz az EU makrogazdasági pályájára, a tagállamok pedig ennek alapján elkészítik és áprilisban benyújtják saját nemzeti reformprogramjaikat. A nemzeti költségvetés őszi elkészítésekor aztán figyelembe kell venni az EU stratégiai irányvonalát, így azt, hogy a forrásfelhasználások szolgálják-e a gazdasági növekedést és munkahelyteremtést.

Az Európai Bizottság a konzultációk eredményeként ajánlásokat fogalmaz meg, a tagállam pedig eldönti, hogy ezeket az ajánlásokat megfogadja-e. A főbb ajánlási pontok a költségvetési hiányra és az államadósság mértékére vonatkoznak. Ha a tagállam nem akar közeledni a hiány 3 százalékos szintjéhez, hanem attól távolodik, akkor a brüsszeli bizottság túlzott deficit eljárás alá vonhatja. Ennek az eljárásnak van egy preventív és egy korrekciós ága.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!