2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az orosz miniszterelnök aláírta hétfőn azt a rendeletet, amelynek alapján Oroszország kiterjeszti Ukrajnára a nyugati országokat sújtó élelmiszerembargót január 1-jétől, az Európai Unió és az Ukrajna közötti szabadkereskedelmi megállapodás hatályba lépésének napjától.

Oroszország hónapok óta azzal fenyeget, hogy betiltja az ukrán élelmiszerimportot, ha nem vezetnek sikerre a három fél - az Európai Unió, Moszkva és Kijev - között folyó tárgyalások a szabadkereskedelmi megállapodás megvalósításáról. Még hétfőn is tartottak miniszteri szintű egyeztetést Brüsszelben, de nem született kompromisszum, a felek nem jutottak dűlőre a vitás kérdésekben - közölte Alekszej Uljukajev gazdaságfejlesztési miniszter. Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök pár órával korábban, a helyetteseivel hétfőn tartott tanácskozáson bejelentette, hogy aláírta az ukrán élelmiszerimportot betiltó rendeletet.

Oroszország korábban az ukrán bevitel korlátozására vonatkozó terveit úgy indokolta, hogy "félti piacát az Ukrajnán keresztül a Nyugatról beáramló ellenőrizetlen származású és minőségű termékektől".

Vlagyimir Putyin orosz elnök a múlt héten írt alá rendeletet, amellyel kizárták Ukrajnát a volt szovjet köztársaságokat tömörítő szabadkereskedelmi övezetből. Ez azt jelenti, hogy január 1-jétől az Ukrajna területéről érkező áruk vámkötelesek lesznek. Putyin tagadta, hogy ez a döntés bármiféle szankció lenne.

Petro Porosenko ukrán elnök elismerte, kárt okoz az ukrán gazdaságnak, hogy Moszkva felfüggeszti a preferenciális vámtarifákat. "Készek vagyunk megfizetni szabadságunk és európai választásunk árát" - mondta.

Oroszország és Ukrajna példátlan válságba sodródott, miután 2014 elején a Nyugat-barát erők elűzték az oroszpárti Viktor Janukovics ukrán elnököt és átvették a hatalmat. Moszkva bekebelezte a Krím félszigetet, majd fegyveres konfliktus alakult ki Ukrajna területén oroszbarát szeparatisták lázadása nyomán.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!