2p

Lefelé módosította az osztrák Raiffeisen Bank International(RBI) a közép-kelet európai régió legtöbb országára vonatkozó 2012-es növekedési előrejelzéseit: a térség egészét tekintve a becsült GDP-növekedés mértéke 2,3 százalék - derül ki a banknak elemzéséből.

"Az euróövezetben jelenleg uralkodó, rendkívül bizonytalan helyzet - melyben a fő mutatók recessziót jeleznek, a hitelválság pedig egyre rosszabbra fordul - Közép-Kelet Európát is hátrányosan érinti" - jelentette ki Peter Brezinschek, az RBI elemzési részlegének a vezetője. Az elemző az idén 3,2 százalékos GDP-növekedésre számít a régióban, megjegyezve: jóllehet a KKE-régió növekedése lassulóban van, ez a növekedési ráta még mindig sokkal magasabb az euróövezetben vártnál, amely az előrejelzések szerint 2011-ben 1,6 százalék, 2012-ben pedig mindössze 0,2 százalék.

A vezető elemző szerint a KKE-térséget sújtó negatív hatások oka egyfelől az, ahogy a régió exportjának aránytalanul nagy része irányul az EU-ba (a teljes export 85 százaléka), másfelől az európai bankszektorban fennálló feszültségek. Brezinschek arra számít, hogy ezek a hatások az élénkebb belső keresletnek köszönhetően kevésbé markánsan jelentkeznek a FÁK országaiban, mint Közép-Európában (KE) és Ausztriában.

Brezinschek szerint a recessziós folyamatok csökkentik az inflációs nyomást a nyersanyagok és az energia piacán: az olaj ára 2012-ben várhatóan 15 százalékkal esik, és ez az infláció kis mértékű csökkenését eredményezi Ausztriában és a KKE-régióban. "Az EKB a görög hitelátalakítás keretein belül irányadó kamatát is csökkenti, 1 százalékra vagy még alacsonyabb szintre. Ez a közép-európai jegybankokra is kihatással lesz: legalább Lengyelországban valószínűnek látszik a kamatcsökkentés, a Cseh Köztársaságban pedig a kamat várhatóan megmarad jelenlegi rekord-alacsony szintjén. Meggyőződésünk továbbá, hogy Oroszországban már magunk mögött hagytuk a kamatemelési ciklus csúcsát" - tette hozzá Brezinschek.

A vezető elemző kifejtette továbbá, hogy a forinthoz és a zlotyhoz hasonló, szabadon átváltható devizák az euró gyengélkedése esetén is hajlamosak lehetnek a további leértékelődésre, Magyarország politikai fejleményei pedig további veszélyforrást jelentenek. Az elemző szerint csak 2012 második felében tapasztalhatjuk majd a gazdaság fellendülésének első jeleit, és ez a KKE-régió fő devizáinak erősödését is magával hozza majd akkor.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!