4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A gyógyszerkassza majdnem 350 milliárdos költségvetéséből 2013-ra 120 milliárdot vonna el a kormány. A hírek szerint a teher nagy részét a gyógyszergyártók kapnák a nyakukba, azonban a szakemberek szerint ekkora megtakarításhoz a lakosság terheit is emelni kell. Mfor.hu-háttér.

Cikksorozatunk mostani részében a Széll Kálmán Terv újabb területét vesszük elő: az egészségügy, azon belül is elsősorban a gyógyszerkassza finanszírozásáról lesz szó. Erről a területről a kormány már jövőre elvonna 83 milliárd forintot, majd ezt fejelné meg további 37 milliárddal 2013-ban, így akkor már 120 milliárddal javulna a költségvetés egyenlege.

Gyógyszertámogatásban a régió felett

"Ma Magyarországon az egészségügy a betegségből indul ki ahelyett, hogy az egészségre koncentrálna. Miközben arányait tekintve összesen kevesebb közpénzt költünk erre a területre, a gyógyszerek támogatására fordított forrásaink messze meghaladják a régió átlagát" - olvasható a Széll Kálmán Tervben.

A kormány szerint a fő probléma az, hogy rossz szerkezetben és indokolatlan mennyiségben fogynak a támogatott gyógyszerek. Emiatt pedig a gyógyszerkassza kiadásainak fedezetére hitelt vesz fel az állam, ez a pénz pedig "egy átláthatatlan és korrupt rendszeren keresztül a gyógyszergyártókhoz kerül".

Orbánék már tavaly tavasszal a kormányprogramban azt tűzték ki célul, hogy többéves megállapodások szülessenek az Egészségbiztosítási Pénztár és a gyógyszergyártók között, melyek lehetővé teszik a betegek és az OEP terheinek csökkentését. Emellett cél volt a generikus program támogatása és a magas marketingköltségek leszorítása.

"Fontos, hogy az egészségügy finanszírozása a jelenleginél egyszerűbb, kiszámítható, évekre előre tervezhető legyen. Meg kell teremteni, hogy az egészségügyi szolgáltatásokat értékükön, eredményorientáltan finanszírozzuk" - állt a kormányprogramban.

"Át kell alakítani a gyógyszertámogatás rendszerét úgy, hogy a gyógyszerek ára ne emelkedjen, de az adófizetők pénzéből kevesebbet kelljen költeni rá. Mindezt egy többlépcsős folyamatban kell elvégezni, a támogatások korrupt és átláthatatlan jellegét fel kell számolni" - írja a Széll Kálmán Terv. A gyógyszergyárak extraprofitjához ezentúl nem járul hozzá feleslegesen a magyar adófizetők pénze - teszi hozzá a kormány.

Nem lehet csak a gyógyszergyártókra ráverni

Az idei költségvetésben 343,5 milliárd forint szerepel a gyógyszerkassza kiadásainak előirányzataként, ebből szeretne a kormány két éven belül 120 milliárdot lefaragni. Ráadásul mindezt úgy, hogy ne emelkedjenek a lakosság terhei.

Az már a büdzsében is szerepel, hogy kívánatos lenne a generikus árverseny erősítése és a generikus gyógyszerek árának további csökkenése, ami megtakarítást hozhatna az egészségkassza számára is. Ez azonban valószínűleg kevés lenne a 120 milliárdos karcsúsításhoz, legfeljebb merész álom az árak harmadával történő leszorítása.

A fentiek miatt mostanra valószínűleg a kormány is tisztában van azzal, hogy az egyenlegjavulást nem lehet a gyógyszerárak változatlanul hagyásával elérni. Korábban már voltak olyan pletykák, melyek szerint a 120 milliárd 70 százaléka terhelné a cégeket 30 százaléka pedig a lakosságot. Egyelőre hivatalos verzió nincs, azonban a hétvégén kiszivárgott egy olyan kormánypárti javaslat is, mely szerint aki orvosi utasításra sem hagy fel egészségtelen életmódjával, például nem fogy le, vagy nem teszi le a cigarettát, az a jövőben búcsút mondhat gyógyszerei tb-támogatásának.

A gyógyszergyártók egyébként jelenleg is fizetnek az államkasszába: az idei költségvetés szerint egyrészt 12,5 milliárd forintot, másrészt pedig a gyógyszergazdaságossági törvény alapján további 31 milliárdot. Még a reformok bejelentése előtt a Népszabadság úgy értesült, hogy a kormány tervei szerint emelkednének az orvoslátogatói díjak, melyeket szintén a gyógyszergyártók fizetnek meg, erre is szükség lenne ahhoz, hogy a 120 milliárdos megtakarítás összeálljon. Kérdés, hogy a megnövekedő terhekből mennyit hárítanának a lakosságra a gyártók.

A Széll Kálmán Tervből annyi kiderül, hogy a Nemzeti Erőforrás Minisztérium április elejétől kezd tárgyalásokat az érintettekkel az új gyógyszer-finanszírozásról, majd a kormány július 1-ig megalkotja a szükséges jogszabályokat.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!